Hastaların preoperatif anksiyete düzeylerinin farklı ölçeklerle değerlendirilmesi
Evaluation of preoperative anxiety levels of patients with different scales
  1. Tez No: 791216
  2. Yazar: VALEH MAMMADLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE KABUKÇU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Anesteziye bağlı preoperatif anksiyete birçok hasta için önemli bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Preoperatif anksiyete sık görülen ve hatta neredeyse hastaların tamamında karşılaşılan durumlardan biridir. Ameliyatla ilgili stres kaçınılmaz olarak bazı hastalarda olumsuz duygulara yol açar ki, bu da postoperatif sonuçları olumsuz yönde etkileyebilir. Çalışmada, operasyona girecek hastalarda var olmasını beklediğimiz anksiyete düzeylerini farklı ölçeklerle değerlendirmeyi, anksiyeteyi hangi faktörlerin daha az, hangi faktörlerin daha çok etkilediğini ve kullandığımız anksiyete skorlarından hangisinin bizim için daha yararlı-hassas olabileceğini saptamayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
Anesthesia-related preoperative anxiety remains a major concern for many patients. Preoperative anxiety is one of the common and even one of the end things in almost all patients. Those that cause some negative emotions as the spread of stress related to the surgery, which has a negative impact on postoperative outcomes. In this study, we aimed to evaluate the anxiety levels that we expect to have in patients who will undergo the operation with different scales, to determine which factors affect anxiety less and which factors more, and which of the anxiety scores we use can be more useful and sensitive for us.