Gaz atomizasyonu ile kalay ve bakır esaslı metal tozu üretimi
Tin and copper based metal powder production by gas atomization
- Tez No: 791238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RIDVAN YAMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı eklemeli imalat teknolojileri başta olmak üzere diğer toz metalurjik üretim teknikleri (sıcak pres, lazer/plazma cladding, termal sprey kaplama ve kaynak) için gerekli elementsel ve alaşım tozların üretilmesidir. 3D metal yazıcı teknolojileri veya büyük bir çoğunlukla eklemeli imalat şeklinde kabul edilen bu teknoloji son yıllarda birçok firma ve akademisyen tarafından üzerinde yoğun bir şekilde çalışılan bir alan haline gelmiştir. Bunların yanında, eklemeli imalat teknolojileri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için de stratejik bir alan olarak ifade edilmektedir. Kişiye özgü parçaların kalıba gerek olmadan üretimi, gizlilik gerektiren parçalar için kalıba ihtiyaç duymadan bu gizliliğin korunarak firmanın bünyesinde üretimin yapılabilmesi, içi boş fakat dayanımı yüksek parçaların imalatı bu teknolojiyi ön plana çıkaran bazı avantajlardan birkaçıdır. Özellikle metal sektörü açısından son 10 yılda oldukça fazla gelişme olmasına rağmen bu yöntemlerin endüstriyel uygulamalarda kullanımı henüz yaygın hale gelmemiştir. Bunun en önemli sebeplerinden birisi kullanılan hammaddelerin temininden kaynaklanmaktadır. Ülkemiz için stratejik önem arz eden bu hammaddeler büyük ölçüde yurt dışından temin edilmektedir. Metal tozu üretimi için çok farklı teknikler bulunmaktadır. Fakat mevcut durumda eklemeli imalat teknolojileri için genel beklenti, 100 µm altında ve küresel şekilde tozlara olan ihtiyaçtır. Birçok yöntem beklenen kriterleri sağlayan metal tozlarının üretimine izin vermektedir. Çalışma kapsamında Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü'nde bulunan Gaz Atomizasyonu sisteminin nozul tasarımı yapılarak farklı bileşimlere sahip metal tozlarının üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce elemental and alloy powders for additive manufacturing technologies and other powder metallurgical production techniques such as hot press, laser/plasma cladding, thermal spray and welding. In recent years, 3D metal printer technologies or additive manufacturing has become a field that has been intensively studied by many companies and academics. In addition, additive manufacturing technologies are considered a strategic area for both developed and developing countries. Some of the advantages of this technology are customized to need parts without for molds, specific and high strength parts are produced. In the last 10 years there has been a lot of development especially in the metal sector, these methods have not yet become widespread in industrial applications. The reason of that used raw material is to simple found. Raw materials that are largely supplied from abroad, are importanted for our country. There are many different techniques to produce metal powders. However, in order to additive manufacturing technology are required below 100 µm and spherical in shape metal powders. Many processes provide the production of metal powders that is expected these criteria. For this purpose, different compositions metal powders were carried out by designing the nozzle of the Gas Atomization system in Kocaeli University Metallurgical and Materials Engineering Department.