Rijit ve yarı rijit döşeme davranışının mevcut çok katlı betonarme bir binanın deprem performansına etkisinin irdelenmesi
Investigation of the effect of rigid and semi-rigid slab behavior on seismic performance of an existing multi-storey reinforced concrete building
- Tez No: 791273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye, dünyanın sismik olarak aktif bölgelerinden birinde yer almaktadır. Özellikle nüfusun yoğun olduğu İstanbul ili ve çevresinde sismik riskin oldukça yüksek olduğunu ifade etmek mümkündür. Bu riski en aza indirmek için mevcut yapı stokunun güvenilirliğinin belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, İstanbul'da bulunan çok katlı betonarme bir binanın deprem performansı incelenmiştir. Binaya ait kat planları incelendiğinde plak ve asmolen döşeme sistemlerinin birlikte kullanıldığı belirlenmiştir. Elde edilen veriler ışığında, mevcut yapıyı temsil eden rijit diyafram ve yarı rijit diyafram modeli tanımlı iki adet 3 boyutlu matematiksel model SAP2000 yapısal analiz programı yardımıyla oluşturulmuştur. Binanın deprem performansı incelenirken Türk Bina Deprem Yönetmeliği-TBDY(2018)'nde tarif edilen zaman tanım alanında doğrusal olmayan dinamik analiz yöntemi kullanılmıştır. Doğrusal olmayan davranışı modelleyebilmek için eleman uç noktalarına yığılı plastik mafsallar tanımlanmıştır. Analizler neticesinde eleman uç bölgelerindeki dönme talepleri hesaplanmıştır. Elde edilen dönme talepleri ile sınır dönme değerleri karşılaştırılarak her bir taşıyıcı elemanın hasar durumu belirlenmiştir. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda yapının deprem performans düzeyi saptanmıştır. Oluşturulan iki modelin sonuçları karşılaştırılarak farklı tipte diyafram tanımlarının taşıyıcı sistem elemanı hasar dağılımı ve yapının deprem performans düzeyi üzerindeki etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is located in seismically active regions of the world. Accordingly, it is possible to state that the seismic risk is quite high, especially in and around Istanbul, where the population is dense. In order to minimize this risk, it is of great importance to determine the reliability of the existing building stock. In this study, the earthquake performance of a multi-storey reinforced concrete building in Istanbul was investigated. When the floor plans of the building were examined, it was determined that the plate and hollow block slab systems were used together .In the light of the site investigations, 3D mathematical model with rigid and semi rigid diaphram representing the existing structure was constructed by employing the structural analysis program SAP2000. The seismic performance of the building was investigated using the nonlinear time-history analysis prescribed in the Turkish Building Earthquake Code-TBEC(2018). Lumped plastic hinges were defined at the member ends to model the nonlinear behavior. The rotation demands at the member end regions were computed from the analysis results. The damage stage of each member was determined by comparing the rotation demands with the limit values. As a result of the comparisons, the earthquake performance level of the building was determined. The effects of different diaphrams definitions on the damage distribution of the structural system element and the earthquake performance level of the structure were examined.