Mimari tasarımın betonarme binaların yapısal özelliklerine ve deprem davranışına etkilerinin incelenmesi: L tipi binalar
Investigating the effects of architectural design on structural characteristics and earthquake behavior of reinforced concrete buildings: L-shaped buildings
  1. Tez No: 842205
  2. Yazar: BÜŞRA TÜRKOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Deprem etkisi altında uygun tasarım için genel ilkeler incelenmiştir. Bu doğrultuda deprem etkisi altında tasarımda mimari tasarımın önemi değerlendirilmiş ve taşıyıcı sistemin deprem davranışını etkileyen bazı mimari uygulamalara yer verilmiştir. Deprem etkisi altında uygun tasarım için bina taşıyıcı sistemlerinin düzenlenmesine yönelik Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) koşulları detaylı bir biçimde çalışılmış ve planda ve düşey doğrultuda düzensizlik durumları ayrı ayrı incelenmiştir. Mimari tasarım aşamasında alınan kararların deprem etkisi altında uygun tasarım için bina taşıyıcı sistemlerinin düzenlenmesine yönelik genel ilkelerin önemli bir bölümü üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Çalışmanın sayısal bölümünde planda çıkıntılar bulunması (A3 türü düzensizlik) durumu L tipi betonarme binalar özelinde incelenmiştir. Farklı a/L oranlarına sahip sekiz adet L tipi betonarme bina modelinin serbest titreşim analizleri rijit ve yarı rijit döşeme modelleri dikkate alınarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan binaların Mod Birleştirme Yöntemi ile doğrusal deprem hesabı gerçekleştirilmiş ve elde edilen bazı enbüyük davranış büyüklükleri (taban kesme kuvveti katsayısı, yerdeğiştirme, iç kuvvet bileşeni) sunulmuştur. a/L oranının L tipi betonarme binaların yapısal karakteristiklerine ve deprem davranışına önemli etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fundamental principles of earthquake-resistant design are investigated. Within this context, the importance of earthquake-resistant architectural design is evaluated and some architectural practices closely associated with the seismic behavior of structural systems are presented. Regulations of Turkey Building Earthquake Code (TBEC) for earthquake-resistant design of structural systems are studied in detail and structural irregularities in plan and elevation are examined. Design decisions in the architectural design process are found to significantly influence fundamental criteria related to earthquake-resistant design of structural systems. In the numerical analysis part of the study, re-entrant corner irregularity (irregularity type A3) is particularly studied for L-shaped reinforced concrete buildings. Free vibration analyses of eight reinforced concrete L-shaped moment-resisting frame buildings having different a/L ratios are conducted. In these analyses, the floor diaphragms are modeled as rigid and semi-rigid. Mode Superposition Method is used for earthquake analysis of L-shaped building models and some of the maximum structural response quantities such as base shear coefficient, lateral displacement, and internal force component are presented. It is found that the a/L ratio has significant importance on structural characteristics and earthquake behavior of L-shaped buildings.