Astım hastalarına verilen ev egzersiz programının fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkileri
Effects of home exercise program given to asthma patients on functional capacity and quality of life
- Tez No: 791308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN TURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, astımlı bireylerde ev egzersiz eğitiminden oluşan rehabilitasyon programının fonksiyonel kapasite ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya astım tanısı almış, egzersiz ve kontrol gruplarına ayrılmış toplam 30 birey dahil edilmiştir. Gruplar gönüllülük esasına göre ayrılmış olup, çalışmamız randomize olmayan kontrollü çalışma olarak gerçekleşmiştir. Hastalar ile yapılan ilk görüşmede demografik bilgileri, semptomları ve fiziksel bilgileri kaydedildi. Egzersiz kapasitesi 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) ile, dispne değerlendirmesi Modifiye Medikal Araştırma Kurulu Ölçeği (mMRC) ile, kavrama kuvveti el dinamometresi ile, yaşam kalitesi Astım Yaşam Kalitesi Ölçeği (AQLQ) ile, alt ekstremite kas enduransı 30 saniye Otur- Kalk Testi (30s-CST) ile, kinezyofobi Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile, statik denge Tek Ayak Üstünde Durma (SLST) ve dinamik denge Zamanlı Kalk Yürü Testi (TUG) ile değerlendirildi. Egzersiz grubundaki astımlı bireyler haftada 3 gün, 8 hafta boyunca ev programı ile takipleri yapılmış iken kontrol grubuna egzersiz verilmemiştir. Çalışma sonunda tüm gönüllülerin değerlendirmesi yapılarak ev egzersiz programının bahsedilen parametreler üzerine etkileri incelendi. Çalışma sonunda egzersiz grubunda 6DYM, TUG, 30 saniye otur-kalk testi, el kavrama kuvveti ve AQLQ parametrelerinde kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı bir artış bulundu (p0.05). SLST'de egzersiz ve kontrol grubunda anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the rehabilitation program consisting of home exercise training on functional capacity and quality of life in individuals with asthma. A total of 30 individuals diagnosed with asthma and divided into exercise and control groups were included in the study. The groups were separated on a voluntary basis, and our study was a non-randomized controlled study. Demographic information, symptoms and physical information were recorded at the first interview with the patients. Exercise capacity with the 6-Minute Walk Test (6MWT), dyspnea assessment with the Modified Medical Research Board Scale (mMRC), grip strength with a hand dynamometer, quality of life with the Asthma Quality of Life Scale (AQLQ), lower extremity endurance 30 second sit-and-stand test, kinesiophobia was assessed with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), static balance was assessed with Single Leg Stance Test (SLST), and dynamic balance was assessed with the Timed Up-Go Test (TUG). While asthmatic individuals in the exercise group were followed up with a home program for 8 weeks, 3 days a week, no exercise was given to the control group. At the end of the study, all volunteers were evaluated and the effects of the home exercise program on the mentioned parameters were examined. As a result of the study, it was found that 6MWD, TUG, 30 second sit-and-stand test, hand grip strength and AQLQ parameters were significantly higher in the exercise group compared to the control group (p0.05). There was no significant difference between the exercise and control groups in SLST (p>0.05).