Potential impacts of climate change on wind energy resources in Türkiye
İklim değişikliğinin Türkiye rüzgar enerji kaynağına olası etkileri
  1. Tez No: 791314
  2. Yazar: İREM IŞIK ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL YÜCEL, DOÇ. DR. İZZET ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Meteoroloji, Energy, Meteorology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
İklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılmasında yenilenebilir enerji kullanımının artırılması büyük önem taşımaktadır. Ancak iklim değişikliği, havaya bağlı yenilenebilir enerji kaynaklarını da etkileyecektir. Bu nedenle bu çalışmada, iki farklı senaryo ile güncel iklim projeksiyonlarını (CMIP6) kullanarak iklim değişikliğinin önümüzdeki yüzyılda Akdeniz sıcak noktasında yer alan Türkiye'nin, rüzgar enerjisi kaynakları üzerindeki etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki rüzgar kaynakları için dört farklı sonuç içermektedir. İlk olarak, geçmiş dönemde (1980-2014) ERA5, MERRA2 ve gözlem verileri kullanılarak 28 CMIP6 modeline iki çoklu model buket tekniği (rastgele orman [RF] ve çoklu doğrusal regresyon) uygulanmıştır. İkinci olarak, RF yöntemi, 100 m'ye ekstrapole edilen rüzgar hızları kullanılarak iki senaryo (SSP2-4.5 ve SSP5-8.5) ile CMIP6 modelleri gelecek projeksiyonlarına uygulanmıştır. Üçüncüsü, SSP5-8.5 senaryosu için genel sirkülasyon modellerinin düşük çözünürlüğünü önlemek amacıyla çalışma alanı üzerindeki rüzgar kaynağını belirlemek için orta ölçekli model çıktıları kullanılmıştır. Sonuçlar, iklim değişikliğinin Türkiye'deki rüzgar enerjisi kaynakları üzerinde etkili olabileceğini göstermiştir. Yaz aylarında Ege Denizi (%5,9), Ege Bölgesi (%7,2), Marmara Bölgesi (%10) ve Marmara Denizi (%14,7)'nde rüzgar hızlarında artış olabilirken, Türkiye'de kış sezonunda azalış (% -4,1) saptanmıştır. Analizlere ek olarak, seçilen iki rüzgar çiftliği için enerji üretim tahminleri, orta ölçekli model çıktıları kullanılarak hesaplanmıştır. Genel sonuçlar, iklim ve enerji politikaları çerçevesinde de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing the use of renewable energy is crucial in reducing the adverse effects of climate change. However, climate change will also affect weather-dependent renewable energy resources. Therefore, this study aims to identify the effects of climate change on the wind energy resources in Türkiye, which is in the Mediterranean hotspot, in the next century by using recent climate projections (CMIP6) with two different scenarios. The study includes four different results for wind resources in Türkiye. First, two multi-model ensemble techniques (random forest [RF] and multiple linear regression) are applied to 28 CMIP6 models by using ERA5, MERRA2, and observation data during the historical period (1980-2014). Secondly, the RF method is applied to future projections from CMIP6 models with two scenarios (SSP2-4.5 and SSP5-8.5) using extrapolated wind speeds to 100 m. Thirdly, mesoscale model outputs were used to identify the wind resource over the study area to avoid the low resolution of general circulation models, for the SSP5-8.5 scenario. The results showed that climate change is likely to have an impact on wind energy resources in Türkiye. While there may be increases in wind speeds in the Aegean Sea (5.9%), Aegean Region (7.2%), Marmara Region (10%) and the Marmara Sea (14.7%) in summer, decreases was determined in winter season in Türkiye (-4.1%). In addition to analysis, energy yield estimation for two selected wind farms were calculated using mesoscale model outputs. Overall results were also evaluated within the framework of climate and energy policies.