Spor bilimleri fakülteleri öğrencileri ve öğretim elemanlarının teknoloji entegrasyonu algılarının araştırılması
Investigation of technology integration perceptions of sports sciences faculties students and teaching staff
- Tez No: 791340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİTTİN BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Teknolojiyi öğrenme ve öğretme süreçlerine dahil ederken bilginin kaynağı olan dijital veri tabanlarının eğitim programlarına entegre edilmesi, öğrencilere bilgiyi yorumlama ve değerlendirme becerisi kazandırarak teknolojiyi destekleyen sınıflar oluşturarak teknolojiyi öğrenme aracı olarak doğru ve etkili kullanmak eğitim kurumlarının görevi haline gelmiştir Bilgi medya ve teknoloji öğretim ve öğrenme açısından bireylere kazanımlar sağlayan, kolaylaştırıcı bir unsur haline gelmiştir. Bu nedenle teknolojinin eğitimde, öğrenme ve öğretme amaçlı kullanılması hiç şüphe yok ki, kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu bağlamda bu araştırma spor bilimleri fakültelerinde öğretim elemanları ve öğrencilerin teknoloji entegrasyonlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemleri kullanılırken model olarak ise tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örnekleme yöntemlerinden basit seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Spor bilimleri fakülteleri öğrencileri oluşturmaktadır. Öğretim elemanlarının teknoloji entegrasyonu yeterliliklerini ölçmek için Artun ve Günüç (2016) tarafından geliştirilen“Öğretim Elemanlarının Teknoloji Entegrasyonu Yeterliliğine Yönelik Öğrenci Algısı”ölçeği kullanacaktır. Öğrencilerin teknoloji kabullerini ölçmek için ise Pınar, Demir ve Akbulut (2017) tarafından geliştirilen“Çevrimiçi Sosyal Ağların Öğretim Amaçlı Kabul ve Kullanımı”ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS programı ile kodlanarak normallik testi yapılmış parametrik olan verilere bağımlı guruplar için t-test, tek yönlü varyans analizi Anova testi yapılmış, ölçekler ve alt boyutlar arasındaki ilişkiyi ölçmek için korelasyon testleri ve son olarak araştırma hipotezlerini test etmek için de regresyon testi ile analizi yapılmıştır. Sonuç olarak spor bilimleri öğrencilerinin her iki ölçekten elde ettikleri puanlar sonucunda cinsiyet değişkeni açısından herhangi bir anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Sınıf ve Üniversite değişkenleri bakımından anlamlı farklılık görülmüştür. Spor bilimleri öğrencilerinin ÇSA kullanım sıklıkları, amaçları ve eğitim amaçlı kullanım sıklıkları ile ölçekler arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While being involved in the learning and teaching process of technology, the final classes obtained by integrating digital databases, which are the world's source, into educational programs, and by acquiring the reading and evaluation process of computers, the correct and effective use as an educational tool has become the duty of educational institutions. has become a facilitator. For this reason, there is no doubt that it is used for education, learning and teaching purposes. In this context, this research aims to examine the technology integration of faculty members and students in sports science faculties. While good research methods were used in the research, the relational scanning model, one of the scanning models, was used as a model. One of the sampling methods, the simple random operation method was used. The examination of the research consists of the researches of the faculties of sports science. The“Student Perception of Instructor Technology Integration Competence”device obtained by Artun and Gunuç (2016) will be used because you have received the technology certificates of the faculty members. The use of“Acceptance and Use of Online Social Networks for Instructional Purposes”provided by Pınar, Demir and Akbulut (2017) was used to make collective technology acceptances. The data were coded with the SPSS program, normality test was designed, t-test for parametric product-dependent groups, one-way analysis of variance Anova test was performed, run test was performed for the spread between scales and sub-dimensions, and finally, regression test was used to test the research hypotheses. As a result, no potential difference was found in terms of gender variable as a result of the scores obtained by the sports students from both scales. Storing evaluations on Class and University variables. Positive orientations were determined between the sports science students' frequency of use of CSA, its aims and frequency of use for educational purposes, and the scales.