Tenis antrenmanında pointer raket kullanımının, oyun seviyesi, koordinasyon ve yer vuruşları mekaniğine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of using pointer racquet in tennis training on play level, coordination and groundstrokes mechanics
  1. Tez No: 791339
  2. Yazar: UĞUR ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, tenis antrenmanlarında eğitim ve gelişim materyali olarak kullanılan dar bir vuruş alanına sahip, popüler bir raket olan pointer raket ile antrenman yapmanın, normal raket ile yapılan antrenmanlara oranla, el-göz koordinasyonu, yer vuruşları oyun seviyesi, vuruş hızı ve ağırlığı, döngü seviyesi ve sweet spot düzeyi gibi parametrelerin gelişimine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışma 6 hafta olarak planlanmış ve başlangıç öncesi ön test, 6 hafta sonunda son test ölçümleri alınmış ve istatistiki olarak işlenmiştir. Çalışmaya yaş ortalamaları 21,47 yıl, boy ortalamaları 172,07 cm ve vücut ağırlığı ortalamaları 68,13 kg olan 15 erkek 15 kadın toplam 30 üniversite öğrencisi katılmıştır. Antrenmanlar 6 hafta boyunca haftada 3 gün sıklığında ve her antrenman 90 dakika olacak şekilde planlanmıştır. Deney grubu ve kontrol grubu aynı antrenman içeriğine maruz kalmışlardır. Fakat deney grubu, antrenmanların 30 dakikalık bölümünde pointer raket kullanırken kontrol grubu ise aynı süre için normal raket kullanmıştır. Çalışmada gerçekleştirilen ön test ve son testlerden elde edilen verilerin karşılaştırılması için, grup içi tekrarlayan ölçümlerde bağımlı örneklem t testi, gruplar arası farkın belirlenmesinde ise bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Her iki grupta da grup içi tekrarlayan ölçüm sonuçları arasında oyun seviyesi, vuruş hızı ve vuruş ağırlığı başlıklarında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmiştir. Gruplar arası karşılaştırma sonuçlarında ise; oyun seviyesi, vuruş hızı ve vuruş ağırlığı başlıklarında ön testlerde anlamlı fark çıkmazken son testlerde deney grubu lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca, sadece deney grubunun ön test ve son test sonuçlarına göre el-göz koordinasyon skoru ve sweet spot düzeyinde anlamlı artış olmuştur. Sonuç olarak; ITN yer vuruş skorları orta seviyenin altında olan bireylerde, pointer raket kullanılarak yapılan antrenmanların el-göz koordinasyonu, yer vuruşları oyun seviyesi, vuruş hızı, vuruş ağırlığı ve sweet spot düzeyini anlamlı seviyede geliştirdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine that training with the pointer racket, which is a popular racket with a narrow hitting area and is used as a training and development material in tennis training, is superior to the training performed with a normal racket in terms of hand-eye coordination, groundstrokes level of play, groundstroke velocity, and groundstroke heaviness. The aim of this study is to examine the effect of parameters such as ball spin level and sweet spot level on its development. The study was planned to last 6 weeks, and pre- and post-test measurements were taken at the end of the 6 weeks and processed statistically. A total of 30 university students, 15 male and 15 female, with an average age of 21.47 years, an average height of 172.07 cm, and an average body weight of 68.13 kg, participated in the study. The trainings were planned at a frequency of 3 days a week for 6 weeks, and each training was 90 minutes. The experimental group and control group were exposed to the same training content. However, while the experimental group used a pointer racket in the 30-minute part of the training, the control group used a normal racket for the same duration. In order to compare the data obtained from the pre- and post-tests conducted in the study, the dependent sample t-test was used for repeated measurements within the group, and the independent sample t-test was used to determine the difference between groups. A statistically significant difference was found between the repetitive measurement results within the group in both groups in terms of game level, groundstroke velocity and groundstroke heaviness. In the results of the comparison between the groups, while no significant difference was found in the pre-tests in terms level of play, groundstroke velocity, and groundstroke heaviness, significant differences were found in favor of the experimental group in the post-tests. In addition, there was a significant increase in the hand-eye coordination score and sweet spot level only according to the pre-test and post-test results of the experimental group. As a result, training with pointer rackets significantly improves eye-hand coordination, groundstroke tennis level, groundstroke velocity, groundstroke heaviness, and sweet spot levels in individuals with ITN groundstroke scores below the medium level.