Kadınlarda serbest zaman ilgilenimi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between leisure involvement and quality of life in women
- Tez No: 791361
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma, kadınların serbest zaman ilgilenimi ve yaşam kalitesi düzeylerinin çeşitli değişkenlerle karşılaştırılması ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubu İstanbul ilinde yaşayan ve haftanın üç günü fiziksel aktivite yapan 18-65 yaş arası 1203 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılar“Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği ”(SZİÖ) ve“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kısa Formu”nu (DSÖYKÖ-KF) cevaplamışlardır. Verilerin analizi için değişkenler arasındaki farklılıkların belirlenmesinde t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA), ölçekler arasındaki ilişkinin belirlenebilmesi için ise Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçları; Çeşitli değişkenlere (medeni durum, yaş, eğitim, gelir durumu, fiziksel aktiviteye katılım şekli, fitness merkezine üyelik durumu ve fiziksel aktiviteye katılım süresi) göre“SZİÖ”ve“DSÖYKÖ-KF”ortalama puanlarında anlamlı farklılıklar göstermiştir. Korelasyon test sonucuna göre,“SZİÖ”ve“DSÖYKÖ-KF”puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, kadınların serbest zaman ilgilenim ve yaşam kalitesi düzeylerinin bazı değişkenlere göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bununla birlikte, kadınların serbest zamanlarında fiziksel aktiviteye katılımlarının yaşam kalitesi düzeyleri üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Gelecekteki araştırmalarda kadınların fiziksel aktiviteye katılımı ile ilgilenim düzeyleri ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to compare women's leisure involvement and quality of life levels with various variables and to examine the relationship between them. The study group consisted of 1203 female participants between the ages of 18-65 who live in Istanbul and do physical activity three days a week. Participants answered the“Leisure Involvement Scale”(LIS) and the“World Health Organization Quality of Life Scale-Short Form”(WHOQOL-BREF). For data analysis, T-Test and one-way analysis of variance (ANOVA) were used to determine the differences between the variables, and Pearson Correlation and Regression analysis to determine the relationship between the scales. According to the analysis results, there were significant differences in the mean scores of“LIS”and“ WHOQOL-BREF ”with respect to (marital status, age, education, income status, preference for participation in leisure time activities, fitness center membership status and duration of participation in physical activity) variables. According to the results of the correlation test, positive and significant correlations were found between“LIS”and“WHOQOL-BREF”scores. As a result, it was determined that women's leisure involvement and quality of life levels differed significantly according to some variables. In addition, it has been determined that women's participation in physical activity in their leisure time has an effect on their quality of life. In future studies, researches can be conducted to increase the level of involvement and quality of life with the participation of women in physical activity.