Güneydoğu Anadolu Bölgesinde göç alanında faaliyet gösteren STK çalışanlarının vakalardan etkilenme düzeylerinin saptanması
Determining the affection levels of the NGO employees operating in the field of migration in Southeastern Anatolia Region
- Tez No: 791484
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF OLGUN KÖZLEME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Göç; bireylerin kişisel hedef ve refah yaşam arzusundan yola çıkarak karar verdiği bir sürecin yanında zoraki olarak da gerçekleşebilmektedir. Zoraki göç nedenlerinin başını ülkelerin siyasi politikaları, ülkenin işgali ve ülkede meydana gelen iç çatışmalar çekmektedir. Bu araştırma zoraki olarak göç etmek durumunda kalan Uluslararası Koruma veya Geçici Koruma başvuru sahibi olan göçmenler özelinde hazırlanmıştır. Son 10 yılı aşkın bir sürede Türkiye'ye yakın konumda olan ülkelerde yaşanan iç karışıklıklar bu yoğunluğun giderek artmasına neden olmuştur. İlk olarak Suriye'de yaşanan iç savaş ve bu savaş nedeniyle yerinden edilen yerel halk yine yakın zamanda meydana gelen Afganistan hükümetinin Taliban rejimi tarafından ele geçirilmesi ve Taliban rejiminin yerel halkın hak ve hizmetlere erişimlerini kısıtlamaları özellikle kadın ve kız çocuklarının en temel haklara erişimlerinin engellenmesi ayrıca 24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Ukrayna-Rusya savaşından dolayı Türkiye'ye göç ederek Uluslararası Koruma başvurusu yapan veya ikamet izni ile Türkiye'de yasal kalış sağlayan Ukrayna uyruklu göçmenlerde Türkiye'ye yapılan yeni göç dalgası içerisinde yer almaktadır. Birincil maruziyet sahibi kişilerle görüşmeler gerçekleştiren meslek elemanları, çoğu zaman danışanın travmasından etkilenebilmekte ve ikincil travma yaşayabilmektedirler. Bu araştırma meslek elemanlarının sosyo-demografik özelliklerine göre ikincil travma düzeylerini saptamak adına yapılmıştır. Araştırma örneklemi olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesinde çalışan100 meslek elemanından oluşmaktadır. Araştırma veri toplama aracı olarak sosyo-demografik veri formu ve ikincil travmatik stres ölçeğinin Türkçe formu kullanılmıştır. Ölçek verileri SPSS 21.0 programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Migration; In addition to a process in which individuals decide on the basis of their personal goals and desire for well-being, it can also be realized by force. The political policies of the countries, the occupation of the country and the internal conflicts in the country are the leading causes of forced migration. This research has been prepared specifically for immigrants who are applicants for International Protection or Temporary Protection who have to migrate forcibly. In the last 10 years, the internal turmoil in countries close to Turkey has led to an increase in this intensity. First of all, the civil war in Syria and the local people displaced due to this war, the recent seizure of the Afghan government by the Taliban regime and the restriction of the local people's access to rights and services, especially the prevention of women and girls from accessing the most basic rights. Due to the Ukraine-Russia war that started in February 2022, immigrants of Ukrainian nationality who immigrated to Turkey and applied for International Protection or who obtained a legal stay in Turkey with a residence permit are included in the new wave of migration to Turkey. Professionals who conduct interviews with people with primary exposure can often be affected by the trauma of the client and may experience secondary trauma. This research was carried out to determine the secondary trauma levels of the professionals according to their socio-demographic characteristics. As the research sample, it consists of 100 professional staff working in the Southeastern Anatolia Region. Socio-demographic data form and Turkish form of secondary traumatic stress scale were used as research data collection tools. Scale data were analyzed with SPSS 21.0 program.