Servikal konizasyon sonrası yapılan endoservikal küretajın rezidü yüksek dereceli servikal preinvaziv lezyonları ve servikal kanseri saptamadaki değerinin araştırılması
Investigation of the value of endoservical curretage performed after cervical conization in detection of residual high-grade cervical preinvasive lesions and cervical cancer
  1. Tez No: 791490
  2. Yazar: SELİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN RAŞİT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Dünya genelinde ve ülkemizde sık görülen jinekolojik malignitelerden biri olan serviks kanserinin tarama, tanı ve tedavi stratejisini belirlemede prekanseröz lezyonların erken tanısı büyük önem taşımaktadır. Hastaların Pap smear ve HPV DNA testleri ile taranması, gereklilik halinde kolposkopik biyopsi ve ECC örneklemesi alınması, uygun hasta gruplarına göre: takip, servikal konizasyon ve konizasyon sonrası ECC alınması, histerektomi seçeneklerinin belirlenmesi hayatidir. Literatür; konizasyon sonrası ECC'nin konizasyon spesmeninde rezidü lezyonu veya servikal kanseri saptamak için rutin uygulamada yeri olup olmadığı sorusuna henüz net bir cevap bulamamıştır ve tartışmalar hala sürmektedir. Bu çalışmadaki amaç; sitoloji, kolposkopik biyopsi ve ECC biyopsi sonuçlarına göreservikal konizasyon (soğuk konizasyon ve LEEP konizasyon) yapılan hastalarda konizasyon sonrasında yapılan ECC'nin rezidü yüksek dereceli lezyonlar (CIN 2 ve üzeri lezyonlar) ve servikal kanseri saptamada değerli olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: 01.09.2019 ile 01.12.2022 tarihleri arasında hastanemize başvuran ve hastanemizde eksizyonel işlemleri, konizasyon operasyonu ve endoservikal küretaj işlemi yapılan 620 kadın hastanın medikal verileri retrospektif olarak değerlendirilmesiyle çalışmaya dahil edilmiştir. Gebe hastalar, virgo hastalar, endoservikal küretaj ve kolposkopi sonuçlarına ulaşılamayan, hastanemizde eksizyonel işlem yapılmamış hastalar, eksizyonel işlem sonrası ECC yapılmayan hastalar, immunsupresyona sebep olacak medikal sebepleri olan hastalar çalışmamıza dahil edilmemiştir. Nihai servikal konizasyon patoloji sonucu CIN 2 ve üzeri lezyon ve serviks kanseri tespit edilen 410 hastanın ne kadar oranda ve doğrulukta konizasyon sonrası yapılan ECC tarafından yakalandığı değerlendirilmiştir. Servikal konizasyon ve konizasyon sonrası yapılan ECC arasında istatistiksel uyum olup olmadığına bakılmıştır. Konizasyon sonrası yapılan ECC, servikal konizasyondan daha ileri bir lezyon yakalayabilmiş mi diye araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada servikal konizasyon yapılan ve ardından ECC biyopsi alınmış olan 620 kadının yaş ortalaması 40,8±10,5 (min=20-maks=78) olarak bulunmuştur. Hastaların konizasyon patolojisine göre dağılımı %23,4'ünde CIN1/LSIL, %24,7'sinde CIN 2/HSIL, %37,6'sında CIN 3/HSIL, %1,5'inde karsinoma in situ, %10,5'inde kronik servisit, %2,4'ünde kanser şeklindedir. Yine hastaların konizasyon sonrası ECC patolojisine göre dağılımı %6,5'inde endometrial doku, %2,6'sında CIN1, %1,8'inde CIN2, %4'ünde CIN3, %0,6'sında insitu kanser, %0,5'inde kanser, %46,8'inde yüzeyel epitel hücre, %26,3'ünde mukoid, %2,3'ünde polip ve %8,7'sinde servisit şeklinde bulunmuştur. Konizasyon sonrası ECC'de CIN2 ve üzeri sonuç gelenlerin tamamının konizasyon sonucunda da CIN2 ve üzeri sonuç gelmiştir. Konizasyon sonrası ECC'de CIN2 altı sonuç gelenlerin %36,4'ünde konizasyon sonucunda da CIN2 altı sonuç gelmiştir. Konizasyon sonrası ECC'nin doğru pozitif sayısı 43, yanlış pozitif sayısı 0, yanlış negatif sayısı 367 ve doğru negatif sayısı 210 olarak bulunmuştur. Buna göre konizasyon sonrası ECC'nin sensitivitesi %10,5, spesifitesi %100, pozitif prediktif değeri %100, negatif prediktif değeri %36,4 ve doğruluk oranı ise %40,8 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Investigation of The Value of Endoservical Curretage Performed After Cervical Conization in Detection of Residual High-Grade Cervical Preinvasive Lesions and Cervical Cancer Aim:The early diagnosis of precancerous lesions is of great importance in determining the screening, diagnosis and treatment strategy of cervical cancer, which is one of the most common gynecological malignancies in the world and in our country. It is vital to screen patients with Pap smear and HPV DNA, to obtain colposcopic biopsy and ECC sampling if necessary, to follow-up according to appropriate patient groups, to obtain cervical conization and ECC after conization, and to determine hysterectomy options. Literature ; the question of whether ECC after conization has a place in routine practice to detect residual lesion or cervical cancer in the conization specimen has not yet found a clear answer, and the debate is still ongoing. The aim of this study ; to investigate whether ECC performed after conization is valuable in detecting residual high-grade lesions (CIN 2 and above lesions) and cervical cancer in patients who underwent cervical conization (cold-knife conization and LEEP conization) according to cytology, colposcopic biopsy and ECC biopsy results. Materials and methods: The medical data of 620 female patients who applied to our hospital between 01.09.2019 and 01.12.2022 and underwent excisional procedures: conization operation and endocervical curettage in our hospital were retrospectively evaluated and included in the study. Pregnant patients, virgo patients, endocervical curettage and colposcopy results could not be reached, patients who did not undergo excisional procedure in our hospital, patients who did not undergo ECC after excisional procedure, and patients with medical reasons that may cause immunosuppression were not included in our study. The rate and accuracy of 410 patients with CIN 2 and above lesions and cervical cancer detected in the final cervical conization pathology result were evaluated by the ECC performed after conization. It was examined whether there is a statistical agreement between cervical conization and post-conization ECC. It was investigated whether ECC performed after conization could capture a more advanced lesion than cervical conization. Results: In the study, the mean age of 620 women who underwent cervical conization and then ECC biopsy was found to be 40.8±10.5 (min=20-max=78). The distribution of patients according to conization pathology was CIN1/LSIL in 23.4%, CIN 2/HSIL in 24.7%, CIN 3/HSIL in 37.6%, carcinoma in situ in 1.5%, 10%, It is chronic cervicitis in 5, and cancer in 2.4%. Again, the distribution of patients according to ECC pathology after conization was 6.5% endometrial tissue, 2.6% CIN1, 1.8% CIN2, 4% CIN3, 0.6% in situ cancer, 0.05% Cancer was found in , superficial epithelial cells in 46.8%, mucoid in 26.3%, polyp in 2.3% and cervicitis in 8.7%. All those who received CIN2 and above results in ECC after conization had CIN2 and above results as a result of conization. 36.4% of those who received results below CIN2 in ECC after conization had results below CIN2 as a result of conization. The number of true positives after conization was 43, the number of false positives was 0, the number of false negatives was 367, and the number of true negatives was 210. Accordingly, the sensitivity of ECC after conization was 10.5%, its specificity was 100%, its positive predictive value was 100%, its negative predictive value was 36.4%, and its accuracy rate was 40.8%.