Kolposkopik anormallikler ile HPV seroprevalansı, oksidatif stress ve inflamasyon arasındaki ilişki ve prognostik önemi
The relationship between colposcopic abnormalities and HPV seroprevalence, oxidative stress and inflammation and its prognostic significance
  1. Tez No: 791491
  2. Yazar: UTKU BERKAY AKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM SERDAR YALVAÇ, DOÇ. DR. EMRE BAŞER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, servikal kanserin taramasında HPV testinin kullanılması ve HPV ile ilişkili serolojik testlerin önemini vurgulamaktadır. Çalışmada, HPV 16-18 pozitif olan 82 hasta incelenmiş ve kolposkopi sonuçları ile HPV seroprevalansı, oksidatif stres ve inflamasyon arasındaki ilişki ve prognostik önem değerlendirilmiştir. Sonuçlara göre, hasta grubunda total antioksidan seviyesi ve total oksidan seviyesi istatistiksel olarak anlamlı şekilde artmıştır. Ayrıca HPV16-E7 ve HPV16-L1 seviyeleri de anlamlı şekilde yükselmiştir. HPV18-L1 seviyesinde ise artış gözlemlenmiştir. HPV16 L1-E7, HPV18 L1-E7, TAS ve TOS parametreleri ile HGSİL, LGSİL, ASCH, ASCUS, kronik servisit ve normal gibi servikal biyopsi patoloji sonuçları arasında anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Bununla birlikte, yaş, gravida ve ilk koit yaşı negatif korelasyon göstermiştir. TNF-alfa düzeyleri ise preinvaziv servikal lezyonlarla inflamatuar değişiklikler arasında korelasyon göstermiştir. Bu çalışma, HPV serolojik testlerin kolposkopik bulgularla ilişkisini ve prognostik önemini değerlendirmekte olup, servikal kanser taramasında önemli bir adım olan kolposkopik bulgularla korele edilebilecek bir testin tanımlanmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the importance of using HPV testing in cervical cancer screening and the significance of serological tests related to HPV. The study included 82 patients who tested positive for HPV 16-18, and it aimed to evaluate the correlation and prognostic importance between colposcopic abnormalities, HPV seroprevalence, oxidative stress, and inflammation. According to the results, the patient group exhibited a statistically significant increase in total antioxidant levels and total oxidant levels. HPV16-E7 and HPV16-L1 levels were also significantly elevated, while HPV18-L1 levels showed an increase. Significant correlations were found between HPV16 L1-E7, HPV18 L1-E7, TAS, TOS parameters, and cervical biopsy pathology results such as HGSIL, LGSIL, ASCH, ASCUS, chronic cervicitis, and normal findings. On the other hand, age, gravidity, and age at first intercourse showed a negative correlation. TNF-alpha levels exhibited a correlation with inflammatory changes and preinvasive cervical lesions in the histopathological evaluation of cervical tissue samples. This study aims to contribute to the identification of a test that correlates with colposcopic findings and has prognostic significance, thereby enhancing the diagnostic aspect of cervical cancer screening. It underscores the importance of HPV serological tests and their correlation with colposcopic findings.