Çalışan kadınların yaşam boyu öğrenme eğilimi bağlamında yetişkin eğitimi
Adult education in the context of the lifelong learning tendency of working women
- Tez No: 791500
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BEDRİ MERMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Her toplum, sahip olduğu imkanlar çerçevesinde değişimin yarattığı farklı dinamiklerle baş etmek ve hatta değişimi kendi kontrolü doğrultusunda planlı bir şekilde yönetmek ister. Bunu yaparken farklı stratejiler güderek sahip olduğu toplumsal kurumlardan da hedefleri doğrultusunda destek alır. Tüm toplumsal kurumların odağında yer alan, sahip olduğu bilgi ve becerileri sayesinde toplumu dönüştürebilme ve geleceğe yön verebilecek potansiyeli barındıran ise hiç kuşkusuz toplumdaki donanımlı, yüksek düzeyde zihinsel etkinliğe sahip insan ve yetişmiş insan gücüdür. İnsan ise donanıma ancak sürekli öğrenme ve bunları uygulayabilme pratiği ile sahip olabilir. Yetişkin eğitimini de içine alan yaşam boyu öğrenme bu alanda gelişimi sağlamada önemli bir rotadır. Yaşam boyu öğrenmeye yön veren yaşam boyu öğrenme eğiliminin ise çoğunlukla kişinin kalıcı özellikleriyle ilişkili olduğu bilinir. Ancak bu eğilim, içsel faktörler kadar sosyal koşullara göre de değişebilmektedir. Buradan hareketle hazırlanan çalışmada yaş, sosyo-ekonomik durum, yaşanılan bölge, vb gibi sosyal koşullar ve demografik kriterlerin, yetişkinlerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerini etkileyebileceği düşünülmüştür. Toplumun insan gücünün önemli bir parçası olan çalışan kadınların hedef kitle olarak seçildiği araştırma sonuçlarında da bazı demografik değişkenler ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında önemli bir ilişki olduğu, bazı demografik değişkenlerle anlamlı bir fark çıkmadığı görülmüştür. Yapılan çalışmanın, iş hayatında aktif görev alan kadınların yaşam boyu öğrenme eğilimlerine etkisi olan demografik faktörlerin ne olduğu hakkındaki bilgiye katkı sağlayacağı ve kadınların yaşam boyu öğrenme yeterliliğini arttırabilecek nitelikte hazırlanabilecek programların geliştirilmesine yardımcı olacak veriler sunabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte yetişkin eğitimi ile sosyoloji biliminin daha sık ele alınması ve yaşam boyu öğrenmenin toplumsal çıktıları göz önüne alınarak yetişkin eğitimine sosyolojik bakışın daha fazla yer alması gerekliliği açısından yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Every society wants to cope with the different dynamics created by the change within the framework of its possibilities and even to manage the change in a planned way in line with its own control. While doing this, it also receives support from the social institutions it owns in line with its goals by following different strategies. Undoubtedly, it is the well-equipped, high-level mental activity and trained manpower in the society, which is at the center of all social institutions and has the potential to transform the society and shape the future thanks to its knowledge and skills. Humans, on the other hand, can acquire the equipment only with the practice of continuous learning and applying them. Lifelong learning, which includes adult education, is an important route in providing development in this field. Lifelong learning tendency can change according to social conditions as well as the permanent characteristics of the person. From this point of view, it is thought that demographic criteria such as age, socio-economic status, region of residence, etc. may affect the lifelong learning tendencies of adults. In the results of the study, in which working women, who are an important part of the human power of the society, were chosen as the target group, it was seen that there was a significant relationship between some demographic variables and lifelong learning tendencies, but there was no significant difference with some demographic variables. It is thought that the study will contribute to the knowledge about the demographic factors that affect the lifelong learning tendencies of women who take an active role in business life and can provide data that will help develop programs that can be prepared to increase women's lifelong learning proficiency. However, it is thought that it will contribute to new studies in terms of the necessity of dealing with adult education and sociology more frequently and taking into account the social outputs of lifelong learning.