İnsan kaynakları yönetimi çerçevesinde, ergonomik çalışma koşullarının çalışan performansına etkisi: Fizyoterapistler üzerinde bir araştırma
The effect of ergonomic working conditions on employee performance in the framework of human resources management: A study on physiotherapists
  1. Tez No: 791499
  2. Yazar: FUAT ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, İşletme, Physiotherapy and Rehabilitation, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
“İnsan Kaynakları Yönetimi Çerçevesinde, Ergonomik Çalışma Koşullarının Çalışan Performansına Etkisi: Fizyoterapistler Üzerinde Bir Araştırma”adını taşıyan bu doktora tez araştırması, Giriş, Beş Bölüm ile Sonuç ve Öneriler kısmından oluşmaktadır. Bu tez araştırmasında konu işlenirken, konunun daha iyi anlaşılması ve temellendirilmesi için insan kaynakları yönetimi, ergonomi ve çalışan performansı konularındaki bilgiler ilk üç bölümde ulusal ve uluslararası literatür taranarak, bir sistematik çerçevesinde verilmiş ve bu yapılırken ilgili literatürün geniş bir değerlendirmesi yapılmıştır. Yöntem başlığını taşıyan dördüncü bölümde, araştırmada izlenilen bilimsel yöntem ve aşamaları hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir. Araştırma Bulguları adını taşıyan beşinci bölümde araştırma neticesinde elde edilen bulguların analiz ve yorumları ayrıntılı şekilde tablolar halinde verilmiştir. Sonuç ve Öneriler kısmında ise araştırma sonucunda elde edilen bulguların değerlendirilmesi ve tartışılmasından sonra, elde edilen sonuçlar üzerinden gerek konuyla ilgili yapılacak akademik çalışmalar için gerekse fizyoterapistlerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi adına öneriler getirilmiştir. Alan yazında ele alınan benzer çalışmaların incelenmesi neticesinde çalışmanın çerçevesi oluşturulmuştur. Bu doğrultuda ergonomik koşulların çalışan performansında etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma amacına daha iyi ulaşılabilmesi adına araştırma evreni belli bir zaman diliminde İstanbul şehri ile sınırlandırılmıştır. Çalışılan zaman diliminde Çalışmanın çerçevesi ve kısıtlarına göre örneklem çapı %95 güvenirlik %5 duyarlılık düzeyinde olması uygun görülmüştür. Yapılan hesaplama ile örneklem çapı 221 çalışan olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında 411 çalışana anket uygulanarak elde edilen veriler analize dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin analizi SPSS 26,0 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma Modeli ve hipotezler belirlendikten sonra, kullanılacak ölçeklerin geçerlik ve güvenirliklerini test etmek amacıyla 120 kişi özerinde pilot anket uygulaması yapılmıştır. Pilot anketten elde edilen veriler üzerinde geçerlik güvenirlik testleri, AFA (Açıklayıcı Faktör Analizi) ve DFA (Doğrulayıcı Faktör Analizi) analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda her iki ölçeğin de bu araştırmaya uygun ölçekler olduğu kararına varılmıştır. Bundan sonra araştırmanın asıl anketi tamamlanıp verilerin analizi yapılmıştır. Buna göre araştırmada kullanılan“İş Yeri Ergonomisi”ve“Performans Değerlendirme”ölçeklerinin güvenirliği“yüksek güvenirliğe sahip”olarak tespit edilmiştir. Demografik değişkenler bakımından katılımcıların istatiksel verileri ayrıntılı olarak tablolar halinde verilmiştir. Arakasından Katılımcıların iş yeri ergonomisi ve performans değerlendirme algılarının ne düzeyde olduğu ankette kullanılan ölçekler ve alt boyutlarının açıklayıcı istatistik bulguları ile tespit edilmiştir. Devamında, İş Yeri Ergonomisi ve Performans Değerlendirme ölçekleri ve alt boyutlarının kendi aralarındaki ilişkileri içeren korelasyon katsayıları hesaplanmış ve tüm korelasyon katsayıları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonrasında, iş yeri ergonomisinin performans üzerindeki etkisini bulmak ve hipotezleri test etmek için regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan testler neticesinde H5 hipotezi hariç diğer beş hipotez kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“This doctoral thesis research, titled ”The Effect of Ergonomic Working Conditions on Employee Performance in the Framework of Human Resources Management: A Study on Physiotherapists“, consists of Introduction, Five Chapters, and Conclusion and Suggestions. In this thesis research, while the subject is being studied, information on human resources management, ergonomics and employee performance in order to better understand and justify the subject is given in a systematic framework by scanning the national and international literature in the first three chapters. In the fourth chapter, entitled Method, detailed information is given about the scientific method followed in the research and its stages. In the fifth chapter, named Research Findings, the analysis and interpretation of the findings obtained as a result of the research are given in tables in detail. In the Conclusion and Suggestions section, after the evaluation and discussion of the findings obtained as a result of the research, suggestions were made for academic studies to be carried out on the subject and for improving the working conditions of physiotherapists based on the results obtained. As a result of the examination of similar studies discussed in the literature, the framework of the study was formed. In this direction, the effect of ergonomic conditions on employee performance has been tried to be revealed. In order to achieve the research purpose better, the research universe was limited to the city of Istanbul in a certain period of time. According to the framework and constraints of the study, it was deemed appropriate to have a sample size of 95% confidence and 5% sensitivity in the study period. With the calculation made, the sample size was calculated as 221 employees. During the implementation phase of the research, the data obtained by applying a questionnaire to 411 employees were included in the analysis. The analysis of the obtained data was made using the SPSS 26.0 statistical program. After the research model and hypotheses were determined, a pilot survey was conducted on 120 people in order to test the validity and reliability of the scales to be used. Validity and reliability tests, Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis analyzes were performed on the data obtained from the pilot survey. As a result of these analyzes, it was decided that both scales are suitable for this research. After that, the main questionnaire of the research was completed and the data were analyzed. Accordingly, the reliability of the ”Workplace Ergonomics“ and ”Performance Evaluation“ scales used in the research was determined as ”high reliability". The statistical data of the participants in terms of demographic variables are given in tables in detail. Afterwards, the level of workplace ergonomics and performance evaluation perceptions of the participants was determined by the descriptive statistical findings of the scales and sub-dimensions used in the survey. Afterwards, the correlation coefficients including the relationships between the Workplace Ergonomics and Performance Evaluation scales and their sub-dimensions were calculated and all correlation coefficients were found to be statistically significant. Afterwards, regression analysis was performed to find out the effect of workplace ergonomics on performance and to test the hypotheses. As a result of the tests, other five hypotheses were accepted, except for the H5 hypothesis.