Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin yabancı uyruklu öğrencilere yönelik tutumlarının incelenmesi
Examining the attitudes of students studying at the Faculty of Sport Sciences towards foreign students
  1. Tez No: 791601
  2. Yazar: HASAN MAMMADLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YAVUZ KARAFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin yabancı uyruklu öğrencilere yönelik tutumlarının incelenmesidir. Araştırmada yöntemsel model olarak ilişkisel araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören 1050 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada örnekleme yöntemi tesadüfi örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada örneklem sayısının belirlenmesi için % 95 güven aralığı belirlenmiş ve % 5 hata oranında gereken hesaplamalar yapılarak örneklem sayısı 281 olarak bulunmuştur. Araştırmaya toplam 337 öğrenci katılarak araştırma örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak yabancı uyruklu üniversite öğrencilerine yönelik tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için verilerin normal dağılım gösterip göstermediğinin test edilmesi için normallik analizi uygulanmıştır. Normallik analizi işleminden sonra normal dağılım gösteren verilere parametrik test teknikleri olan bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi Anova uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen iki bağımsız değişken için parametrik olmayan testlerden man whitney u testi uygulanmıştır. Araştırmada oluşturulan hipotezlerin sınanması için yol analizi testleri uygulanmıştır. Sonuç olarak, spor bilimleri fakültesinde öğrenim gören öğrencilerin yabancı uyruklu öğrencilere yönelik tutumları ölçeğin alt faktörleri açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes of students studying at the faculty of sports sciences towards foreign students. Relational research model was used as a methodological model in this research. The population of the research consists of 1050 students studying at the faculty of sports sciences at Burdur Mehmet Akif Ersoy University. In the study, the sampling method, stratified sampling method, which is one of the random sampling methods, was used. In order to determine the number of samples in the study, the necessary calculations were made with a confidence interval of 95% and an error rate of 5 %, and the number of samples was found to be 281. A total of 337 students participated in the research and formed the research sample. The attitude scale towards foreign university students was used as a data collection tool in the study. For the analysis of the data, normality analysis was applied to test whether the data showed a normal distribution. After the normality analysis process, independent sample t-test and one-way analysis of variance Anova, which are parametric test techniques, were applied to the data showing normal distribution. The man Whitney u test, one of the non-parametric tests, was applied for two independent variables that did not show normal distribution. Path analysis tests were applied to test the hypotheses created in the research. As a result, the attitudes of the students studying at the faculty of sports sciences towards foreign students were evaluated in terms of the sub-factors of the scale.