GeSe bileşiğinin iki ve üç boyutlu kristal yapılarının kararlılıklarının ab-initio yöntemle incelenmesi
Investigation of stability of two- and three-dimensional crystal structures of GeSe compound by ab-initio method
  1. Tez No: 791721
  2. Yazar: ABDULLAH KUTLUCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında, GeSe bileşiğinin α, β ve γ fazlarının iki ve üç boyutlu kristal yapılarının yapısal, elektronik, mekanik, termodinamik ve termoelektrik özellikleri yoğunluk fonksiyoneli teorisine dayanan ab initio metoduyla incelendi. Değiş-tokuş korelasyon enerjisinin hesabında genelleştirilmiş grandyent yaklaşımı ve Grimme methodu kullanıldı. GeSe bileşiğinin elektronik bant yapıları, elastik sabitleri, polikristal özellikleri hesaplandı ve yorumlandı. Ayrıca, fonon dağınımı ve fonon durum yoğunlukları, termodinamik ve termoelektrik özellikler detaylı incelendi. Hesaplanan örgü parametreleri kuramsal ve deneysel çalışmalar ile uyum içindedir. GeSe bileşiğinin α, β ve γ fazları mekaniksel ve dinamik yönden kararlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural, electronic, mechanical, thermodynamic, and thermoelectric properties of the two- and three-dimensional crystal structures of the α, β and γ phases of GeSe compound were investigated by the ab initio method based on the density functional theory. The generalized grandyen approach and the Grimme method were used to calculate the exchange correlation energy. Electronic band structures, elastic constants, polycrystalline properties of GeSe compound were calculated and interpreted. In addition, phonon dispersion and phonon density of states, thermodynamic and thermoelectric properties were studied in detail. The calculated lattice parameters are in agreement with the theoretical and experimental studies. The α, β and γ phases of the GeSe compound show mechanical and dynamic stability.