Palpebromalar oluk, 'TEAR TROUGH' morfolojisi, anatomisi ve estetik yaklaşımı
Palpebromalar groove, 'TEAR TROUGH' morphology, anatomy and aesthetic approach
  1. Tez No: 791754
  2. Yazar: DÜRDANE KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Göz çevresi ve yanak bölgesinin morfolojik olarak ayrım noktasında orbitomalar oluk bulunur. Bu oluğun belirginliği yaş ile artar. Bu bölgenin iç kısmında yer alan çöküntüye tear trough denilir. Tear trough türkçe anlamı göz yaşı oluğu anlamına gelir. Yapılan anatomik çalışmalarda tear trough bölgesinde tabanında bulunan kemik yapıdan deriye kadar uzanan ligament olduğu gösterilmiştir. Palpebromalar oluk medialainde tear trough ligamenti ile lateralde ise orbitalis retaining ligamanti ile oluşur. Çalışmamızda kadavra diseksiyonunda tear trough ligamenti ve orbitalis retaining ligamentinin anatomik yapısı ortaya konulmuştur. Yine bu ligamentlerin morfolojik olarak yaptıkları açı ve komşulukları değerlendirilmiştir. Çalışmamızda tear trough ligamtinin orbitalis retainin ligaent ile devam ettiği izlenmiştir. Tear trough ligamenti, orbitalis retainin ligamentine göre dana dens yapıdaolduğu gösterilmiştir.Palpebromalar oluk bölgesinde subkutan yağ dokusu izlenmemiş olup, ligamentlerin deriye uzanımı görülmüştür. Gözaltı bölgesi yaş almayla estetik açıdan hızlı değişen yapıya sahiptir. Gözaltı bölgesinin yaşalma sürecinde tear trough ve orbitalis retaining ligamenti etkin rol oynamaktadır. Günümüzde bu bölgenin estetik açıdan gençleştirilmesi için tear trough ligamenti'ne ve orbitalis retaining ligament'e yönelik işlemler yer almaktadır. Bu alana güvenli ve etkin müdahale için bu alanın anatomisinin net bilinmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Orbitomalar grooves are located at the morphological separation point of the eye area and cheek region. The prominence of this groove increases with age. The depression in the interior of this region is called the tear trough. In anatomical studies, it has been shown that there is a ligament extends from the bone structure at the base of the tear trough region to the skin. Palpebromalar grooves are formed by the tear trough ligament medial to the groove and by the orbitalis-retaining ligament laterally. Our study revealed, the anatomical structure of the tear trough ligament and orbitalis-retaining ligament in cadaver dissection were revealed. Again, the morphological angle and neighborhood of these ligaments were evaluated. It was observed that the tear trough ligament continued with the orbitalis retainin ligament. Tear trough ligament has been shown to be denser than the orbitalis retainin ligament. Subcutaneous adipose tissue was not observed in the palpebromas groove region, and extension of the ligaments to the skin was observed. The under-eye area has a structure that changes rapidly in terms of aesthetics with aging. The tear trough and orbitalis-retaining ligament play an active role in the aging process of the detention area. Today, there are procedures for the tear trough ligament and orbitalis-retaining ligament for the aesthetic rejuvenation of this region. For a safe and effective intervention in this area, the anatomy of this area should be clearly known.