Sonbaharda dökülen ağaç yapraklarının kimyasal kompozisyonu ve metan üretim kapasiteleri
Chemical composition and methane production capacities of tree leaves falled in the autumn
- Tez No: 791753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ İHSAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, sonbahar aylarında dökülen ağaç yapraklarının kimyasal kompozisyonu, metabolik enerji (ME), organik madde sindirim derecesi (OMSD) ve metan üretim kapasitelerini belirlemektir. Bu çalışmada şeftali, erik, kiraz, kayısı, elma, kara erik, armut ağacı yaprakları incelenmiştir. Kuru madde (KM) içerikleri % 26,79 ile 43,43 arasında değişmiştir. Kuru madde içeriği en yüksek şeftali yaprağında bulunmuştur. Ham kül (HK) içeriği en düşük % 9,09 ile armut yaprağında, % 20,55 ile en yüksek kayısı yaprağında tespit edilmiştir. Ağaç yapraklarının Nötral Deterjan Fiber (NDF) içerikleri % 28,67 ile 44,48 arasında değişmiştir. En düşük NDF içeriği kiraz yaprağında bulunurken en yüksek şeftali yaprağında bulunmuştur. En yüksek Asit Deterjan Fiber (ADF) değerleri % 26,07 ile armut yaprağında görülürken en düşük % 21,52 kayısı yaprağında görülmüştür. Ham protein içeriği en düşük %5,43 ile armut yaprağında bulunurken en yüksek % 9,27 ile erik yaprağında tespit edilmiştir. Ağaç yapraklarının gaz üretim değerleri, net metan üretim değerleri 84,53 ile 113,86 ml, 10,52 ile 15,63 ml arasında değişmiştir. Ağaç yapraklarının yüzdelik metan üretim değerleri % 12,09 ile 14,56 arasında değişirken en düşük armut yaprağında görülmüştür. OMSD (Organik Madde Sindirim Derecesi) içerikleri % 94,49-97,58 arasında bulunmuştur. En yüksek OMSD içeriği kayısı yaprağında, en düşük ise armut yaprağında bulunmuştur. Metabolik enerji (ME) değerleri 14,68-18,53 arasında tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the chemical composition, metabolic energy (ME), organic matter digestion degree (OMSD) and methane production capacities of tree leaves in the form of ghazel that fall in autumn. In this study, the leaves of peach, plum, cherry, apricot, apple, black plum and pear trees were examined. Dry matter (DM) content varied between 26.79 and 43.43%. The highest dry matter content was determined in peach leaves. The lowest raw ash (HK) content was observed in the pear leaf at 9.09%, while the highest was observed in the apricot leaves at 20.55%. The Neutral Detergent Fiber (NDF) contents of tree leaves were changed between 28.67 and 44.48%. The lowest NDF content was determined in cherry leaves, while the highest was determined for peach leaves. The highest acid detergent fiber (ADF) values were observed in pear leaves at 26.07%, while the lowest were obtained from apricot leaves with 21.52%. The lowest crude protein content was determined for pear leaves with 5.43%, while the highest was determined for plum leaves at 9.27%. Gas production values, net methane production values, of tree leaves ranged from 84.53 to 113.86 ml, 10.52 to 15.63 ml respectively. While the percent methane production values of tree leaves ranged between 12,09 and 14,56%, the lowest was observed in pear leaves. OMSD (Organic Substance Digestion Degree) contents were changed between 94.49-97.58. The highest OMSD content was determined in apricot leaves and the lowest in pear leaves. Metabolic energy (ME) values ranged between 14.68-18.53, respectively.