Mert ırmağı (Samsun)'nda yaşayan bazı balıkların sindirim sisteminde mikroplastik tespiti
Microplastic detection of in the digestive system of some fishes inhabiting mert river (Samsun)
  1. Tez No: 791813
  2. Yazar: ESRA ÇİNİ BARUTÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Mert Irmağı (Samsun)'nda yaşayan Squalius cephalus ve Carassius gibelio türlerinin sindirim sistemlerindeki mikroplastik tespiti ile Mert Irmağı'nın denize döküldüğü sahildeki plastik kirliliğinin saptanması amaçlanmıştır. Örneklenen balıkların total boyları ölçülmüş (±0.1 cm), vücut ağırlıkları tartılmıştır (±0.001 g). Örnekler anüsten yutağa kadar kesilmiş sindirim kanalları çıkartılmış ve tartılmıştır (±0.001 g). Sindirim sistemleri %10'luk KOH içersinde 60○C'de etüvde bekletilmiştir. Sıvılaşan sindirim sistemi içeriği filtrelenmiştir. Filtreler mikroskop altında incelenerek mikroplastik tespiti yapılmıştır. Mikroplastiklerin sayımı yapılmış, şekil, renk ve boyutlarına göre sınıflandırılmıştır. Aynı zamanda Mert Irmağı'nın döküldüğü sahil kıyısından 100 m2'lik alanda 2 cm'den büyük plastik parçaları toplanmış, sayılmış, tartılmış ve“Temiz Sahil İndeksi”kullanılarak kıyının plastik kirlilik düzeyi hesaplanmıştır. Mert Irmağı'nın denize döküldüğü sahil kıyısı 16.15 TSİ değeri ile“kirli”olarak değerlendirilmiştir. İncelenen balıkların (170) %92'sinde toplam 727 mikroplastik tespit edilmiştir. Birey başına düşen mikroplastik sayısı 4.66 olarak hesaplanmıştır. Carassius gibelio türünün %95'inde, Squalius cephalus türünün %84.3'ünde mikroplastik görülmüştür. Bireylerde 0.104 mm ile 12.621 mm arasında değişen boyutlarda plastik parçalarına rastlanmıştır. Mikroplastik şekillerinin görülme sıklıkları lif (%49), parçacık (%28), küresel (%14) ve film (%8) olarak belirlenmiştir. Siyah (%48.83) ve şeffaf renk (%17.19) sık görülen renkler olmuştur. İnsanların kullanımından sonra devasa çöpler haline gelen plastikler, sulara karışmakta ve buradaki ekosistemi tehdit etmektedirler. Özellikle küçük boyutlu plastik parçaların canlı bünyesine girmesi daha kolay olmaktadır. Bugün birçok canlının çeşitli dokularında mikroplastiğe rastlanılmaktadır. Yapılan her çalışma sorunun boyutunun netleşmesini sağlamaktadır. İnsan için önemli bir besin kaynağı olan balıkların ne kadar mikroplastiğe maruz kaldığının bilinmesi, bu konu üzerine dikkat çekilmesine neden olacaktır. Ekosistemi tehdit eden mikroplastik sorununa karşı farkındalık kazanan insan çözüm arayışlarını hızlandıracaktır. Bu çalışma, Mert Irmağı'nda yayılış gösteren Squalius cephalus ve Carassius gibelio türlerinin sindirim sistemlerindeki mikroplastik tespiti ile ırmağın denize döküldüğü sahil bölgesindeki plastik kirlilik düzeyini belirlemeyi amaçlayan ilk araştırmadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to detect microplastics in the digestive systems of Squalius cephalus and Carassius gibelio species living in Mert River (Samsun) and to determine the plastic pollution on the coast where Mert River empties into the sea. The total lengths of the sampled fish were measured (±0.1 cm), their body weights were weighed (±0.001 g). The samples were cut from the anus to the pharynx, the digestive tracts were removed and weighed (±0.001 g). Digestive systems were kept in disinfector at 60○C in 10% KOH. The liquefied digestive system contents were filtered and microplastics were detected by examining the filters under a microscope. Microplastics were counted and classified according to their shape, colour and size. In addition to this plastic pieces larger than 2 cm were collected, counted, weighed and the plastic pollution level of the coast was calculated by using the“Clean Coast Index”in an area of 100 m2 from the shore where the Mert River discharges into the sea. The coast where the Mert River discharges the sea was evaluated as“dirty”with a CCI value of 16.15. A total of 727 microplastics were detected in 92% of the examined fish (170). The number of microplastics per individual was calculated as 4.66. Microplastics were observed in 95% of Carassius gibelio species and 84.3% of Squalius cephalus species. Plastic particles ranging in size from 0.104 mm to 12.621 mm have been found in individuals. The frequencies of microplastic shapes were determined as fiber (49%), particle (28%), spherical (14%) and film (8%). Black (48.83%) and transparent colors (17.19%) were the most common colors. Plastics, which become huge waste after human use, mix into the waters and threaten the ecosystem here. Especially, it is easier for small sized plastic parts to enter the living body. Today, microplastics are found in various tissues of many living creatures. Each study made clears the size of the problem. Knowing how much fish is exposed to microplastics, which is an important food source for humans, will attract people's attention. People who become aware of the microplastic problem that threatens the ecosystem will accelerate the search for solutions. This study is the first research aiming to determine the level of plastic pollution in the coastal region where the river empties into the sea, with the detection of microplastics in the digestive systems of Squalius cephalus and Carassius gibelio species that spread in the Mert River.