Samsun Mert ırmağı alg florası üzerine araştırmalar
Investigations on the algal floraof samsun Mert stream
- Tez No: 449284
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF GÖNÜLOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mert Irmağı'nın alg florasını belirlemek üzere Temmuz 2011 ile Haziran 2012 tarihleri arasında ırmağın doğuş kaynağı ile denize döküldüğü Samsun-Canik mevkii arasından altı örnek alma istasyonu seçilmiştir. Bu istasyonlardan aylık periyotlarla su, çamur, taş ve bitki örnekleri alınmıştır. Ayrıca su örneklerinde fizikokimyasal analizler yapılmış ve klorofil-a değerleri belirlenmiştir. Mert Irmağı fitoplankton, epilitik, epifitik ve epipelik alg florasında Bacillariophyta (149), Charophyta (10), Chlorophyta (18), Cyanobacteria (17), Miozoa (3),Euglenophyta (10), Ochrophyta (2) ve Rhodophyta (1) divizyolarına ait toplam 212 takson tespit edilmiştir.Araştırma süresinde fitoplanktonda tüm istasyonlarda Cyanobacteria'danLimnothrix redekei, Microcystis aeruginosa, Oscillatoria limosa, Oscillatoria tenuisdominant,Chlorophyta'danCladophora fracta,Cladophora glomerataise subdominant türler olmuştur. Epipelik alg florasında Cocconeis disculus, Cocconeis pediculus, Cyclotella glomerata,Cymbella turgidula türlerinin yaz aylarında hakim olduğu görülmüştür. Kış aylarında ise fitoplanktonda olduğu gibi epipelik alglerin sayısında da düşüş görülmüştür. Epilitik alglerden Cyclotella glomerata, Cymbella affinis, Diatoma vulgaris, Eolimna minima, Gomphonema olivaceum, Gomphonema calcareum, Lindavia kuetzingiana,Navicula veneta, Ulnaria ulna yaz aylarında, epifitik alglerden Cocconeis disculus, Cocconeis pediculus, Cyclotella glomerata, Cymbella laevis, Cymbella affinis, Diatoma vulgaris, Eolimna minima, Gomphonema olivaceum, Gomphonema parvulum,Hantzschia amphioxys, Lindavia kuetzingiana, Nitzschia palea, Rhoicosphenia abbreviata,Ulnaria ulna yaz aylarında bol bulunan türler olmuştur. Mert Irmağı'nda yapılan araştırma sonucunda fiziksel ve kimyasal analiz verilerinin alg gelişimini sınırlayıcı olmadığı, akıntının fitoplankton topluluğunun gelişmesini engellediği, sedimanlar üzerinde Bacillariophyta divizyosuna ait üyelerin dominant olduğu zengin bir alg topluluğunun geliştiği sonucuna varılmıştır. Ayrıca taş ve bitkilere bağlı yaşayan alg toplulukları çok yüksek yüzdelerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
To determine the algal flora of Mert Stream, between July 2011 and June 2012six sampling stations were selected from originating source of the stream to the Samsun- Canik placeflowing into the sea. From these stations are water, mud, stone and plant samples were taken monthly. Physicochemical analysis of water samples and chlorophyl-a values were also determined. A total of 212 taxa belonging to phytoplankton, epilithic, epiphytic and epipelic algal flora of Mert River including the divisions of Bacillariophyta (149), Charophyta (10), Chlorophyta (18), Cyanobacteria (17), Miozoa (3), Euglenophyta (10), Ochrophyta (2) and Rhodophyta (1) were identified. During the study, in phytoplankton Limnothrix redekei, Microcystis aeruginosa, Oscillatoria limosa, Oscillatoria tenuisfrom Cyanobacteria were dominant and Cladophora fracta,Cladophora glomerata from Chlorophyta were subdominant in all stations. It is observed that Cocconeis disculus, Cocconeis pediculus, Cyclotella glomerata, Cymbella turgidula species were dominant during the summer monthsin epipelic algal flora. In winter months, the number of epipelic algae was also seen decrease asbeen in phytoplankton. Cocconeis disculus, Cocconeis pediculus, Cyclotella glomerata, Cymbella affinis, Diatoma vulgaris, Eolimna minima, Gomphonema olivaceum, Gomphonema calcareum, Lindavia kuetzingiana, Navicula veneta, Ulnaria ulnaspecies from epilithic algae and Cocconeis disculus, Cocconeis pediculus, Cyclotella glomerata, Cymbella laevis, Cymbella affinis, Diatoma vulgaris, Eolimna minima, Gomphonema olivaceum, Gomphonema parvulum,Hantzschia amphioxys, Lindavia kuetzingiana, Nitzschia palea, Rhoicosphenia abbreviata, Ulnaria ulna speciesfrom epiphytic algae were abundant during the summer. As a result of this study in Mert Streamthere were seen that physical and chemical analysis datadid not restrict to the development of algae, the flow prevented growth of phytoplankton community, and also rich algal community belonging to Bacillariophyta division was found to be dominant members on the sediments. In addition, algal community that living on stones and plants werefound in a very high percentage.