Esnek topolojide ağlar ve süzgeçler üzerine
On the nets and filters on topology
- Tez No: 791859
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmakta olup birinci bölümünde çalışmanın amacı ve kaynak özeti verilmiştir. İkinci bölümünde tezin amacına yönelik topolojik uzayların, ağ ve süzgeç kavramının, esnek küme teorisinin ve esnek küme üzerindeki esnek topoloji kavramının temel tanımları ve kaynak özeti verilmiştir. Üçüncü bölümde ise çalışmanın ikinci bölümünde verilen tanımlar çerçevesinde esnek yönlenmiş kümenin ve esnek topoloji üzerindeki esnek ağ üzerinde sonuçlar ifade edilerek, ağlar ve esnek ağlar arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise süzgeçler ve esnek süzgeçler ile ilgili temel tanım ve teoremler sunulmuş ve aralarındaki ilişkiler ifade edilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuç ve önerilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the first part of this thesis, purpuse of the this thesis and a resource summary are given. In the second part, for the purpose of the thesis, the basic definitions of topological spaces, the notion of net and filter, the theory of soft sets and the notion of soft topology on the soft set are given. In the third part, in line with the definitions given in the second part of the study, a different expression of the soft directed set, and a different perspective the soft net given on the soft topology examineted. Differences between proposition and theorem on the net and the soft net are examined. In the forth part, theorems, propositions and operations on the filter and the soft filter are compared and their similarities are investigated. And in the fifth part conclusions and recommendations are given.