Ailesel akdeniz ateşi (FMF) hastalığında sitokin sinyal supresör 3 (SOCS-3) geninin metilasyon profili
Cytokine signal suppressor 3 (SOCS-3) gen methylation profilein family mediterranean fever (FMF) disease
  1. Tez No: 791897
  2. Yazar: YEŞİM SIDAR DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE KÜÇÜK KURTULGAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF), tekrarlayan ateş, karın ağrısı, eklem bulguları ile karakterize, erizipel benzeri döküntünün eşlik edebildiği yaygın otoinflamatuar bir hastalıktır. Klinik özellikler vakalar arasında ve/veya genotipe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sitokin sinyal supresör genleri (SOCS), sitokin sinyali ve inflamatuar sürecin önemli bir düzenleyicisidir. Bu çalışmada SOCS-3 genindeki metilasyon profilinin, FMF hastalığının klinik şiddeti ve MEFV varyantları ile ilişkisini incelemeyi, olgular arasındaki klinik farklılığa ışık tutmayı amaçladık. Çalışmaya, 70 FMF hastası ve 30 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 100 birey dahil edildi. Hasta grubu MEFV varyantlarına göre alt gruplara ayrıldı. Hasta ve kontrol grubunun periferik kan örneklerinden elde edilen DNA'lar real-time metilasyon-spesifik PCR yöntemiyle amplifiye edildi. Sonuçlar kantitasyon standartları baz alınarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is a common autoinflammatory disease characterized by recurrent fever, abdominal pain, joint manifestations, which may be accompanied by an erysipelas-like rash. Clinical features may vary between cases and/or according to genotype. Cytokine signal suppressor genes (SOCS) are significant regulators of cytokine signalling and inflammatory processes. In this study, we aimed to examine the relationship between the methylation profile in the SOCS-3 gene, the clinical severity of disease FMF and MEFV variants, and to shed light on the clinical differences between the cases. A total of 100 individuals, including 70 FMF patients and 30 healthy volunteers, were included in the study. The patient group was divided into subgroups according to MEFV variants. DNAs obtained from peripheral blood samples of the patient and control groups were amplified by real-time methylation-specific PCR method. The results were evaluated on the basis of quantitation standards.