Kemer barajların farklı su seviyeleri dikkate alınarak dinamik analizi
Dynamic analysis of arch dams considering different water levels
- Tez No: 791977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERİŞ, PROF. DR. MURAT EMRE KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezde bir kemer baraj farklı su seviyelerinde bilgisayar programı kullanılarak modellenip yer değiştirmelerin, asal çekme ve asal basınç gerilmelerinin bulunması ve sonuçların karşılaştırılması hedeflenmiştir. Baraj yüksekliğine göre beş farklı su seviyesi seçilerek en düşük ve en yüksek yer değiştirme ve asal gerilme değerlerin bulunması amaçlanmıştır. Çalışmaya uygun olarak, modellemesi nispeten zor olan çift eğrilikli kemer baraj Deriner Barajı'nın üç boyutlu sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Kemer baraj ANSYS sonlu elemanlar programının APDL dili kullanılarak katı modelleme ile modellenmiştir ve her model için zaman tanım alanında dinamik analizleri gerçekleştirilmiştir. Baraj haznesi boş, %50, %70, %85 ve tam dolu iken hesaplar yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Barajın; yapı-sıvı etkileşimi göz önüne alınarak deprem etkisi altındaki davranışı incelenmiştir. Sonuç olarak, baraj rezervuarının boş olması durumundan dolu olması durumuna kadar baraja ait yer değiştirme, asal çekme gerilmesi ve asal basınç gerilmesi değerlerinin mutlak olarak arttığı fakat boş durumdan %50 dolu duruma kadar değerlerin neredeyse sabit kaldığı ve çok az miktarda arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to model an arch dam at different water levels using a computer program, to find displacements, principal tension and principal compressive stresses and compare the results. It is aimed to find the lowest and highest displacement and principal stress values by choosing five different water levels according to the dam height. In accordance with the study, a three-dimensional finite element model of the double curvature arch dam Deriner Dam, which is relatively difficult to model, was created. The arch dam was modeled by solid modeling using the APDL language of the ANSYS finite element program and dynamic analyzes were performed for each model in the time history domain. Calculations were made when the dam reservoir was empty, 50%, 70%, 85% and full, and the results were compared. Of the dam; Considering the structure-liquid interaction, its behavior under the effect of earthquake was investigated. As a result, it was found that the displacement, principal tensile stress and principal compressive stress values of the dam increased from the empty state to the full state of the dam reservoir, but the values remained almost constant from the empty state to the 50% full state and increased very little.