Termik santrallerin zeytin ağaçlarına etkilerinin belirlenmesi
Thermal power plants, determination of the effects of olive trees
  1. Tez No: 792035
  2. Yazar: ÖZGÜR DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışmada, zeytin bahçelerinin termik santrale uzaklıklarının, toprak, yaprak, meyve ve bazı zeytinyağı kalite parametreleri üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, termik santrale farklı uzaklıklardan seçilen zeytin bahçelerindeki ağaçlarda verim ve gelişim periyotları incelenmiş, bazı morfolojik gözlemler yapılmış ve toprak, yaprak, meyve ve zeytinyağlarında ağır metal analizleri gerçekleştirilmiştir. Ağaçlarda fenolojik gözlemler yapılmış ve meyvelerde fiziksel analizler yapılmıştır. Çalışma kapsamında ayrıca, yağmur suyunun pH analizi yapılmıştır. Yaprak alan ölçümü, klorofil a,b ve toplam klorofil miktarı, toplam fenol madde miktarı, antioksidan aktivitesi, yağ asitleri bileşimi ile meyve yağ miktarı belirlenmiştir. Tanık topraklarda yıllık ağır metal değişikliği belirlenmiş ve SEM görüntüleri ile trikomlar incelenmiştir. Topraklarda Ni elementinin bazı yıllarda sınır değerleri aştığı görülmüştür. Termik santral kaynaklı ağır metal birikimin, hakim rüzgar yönü, bölgenin topoğrafik yapısı ve mesafeler ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Klorofil miktarının yıllar içerisinde düşme eğiliminin devam ettiği, fenol madde miktarının termik santrale yakın bahçede diğer bahçelere göre daha düşük olduğu, antioksidan aktivitenin termik santrale yakın bahçede düşük olduğu ve antioksidan depoların azaldığı belirlenmiştir. Yaprak alanının kirletici kaynağına yakın mesafede düştüğü görülmüştür. Kirletici kaynağı zeytinyağı miktarını etkilememiş ve Cd ile Pb elementleri zeytinyağına geçmemiştir. Ağır metal miktarlarının 9 km'ye kadar birbirine yakın olduğu ve daha sonraki mesafelerde azaldığı tespit edilmiştir. Tanık topraklarda Cd, Pb, Cr, Zn, Mn ağır metaller ilk analizlerine göre yüksek çıkmıştır. Birçok elementin sınır değerlerini aşmadığı halde düşük dozda sürekli olarak bulunmasının, bitkilerde kronik sorunlara yol açtığı ve bitkinin yaşam kalitesini sekteye uğrattığı düşünülmektedir. Kültürel uygulamaların yeterli olmadığı zeytinliklerde bu sorunviii daha da belirginleşmiştir. Sonuç olarak, uzun dönem düşük miktarlarda ağır metal salınımlarına maruz kalınmasından ve ayrıca kültürel uygulamaların yetersiz olmasından dolayı oluşan kronik etkilerin verimde sorun oluşturabileceği belirlenmiştir. Üst limit değerlerini aşmasa dahi, kirletici kaynağının çalışmaya devam etmesinden dolayı ortaya çıkan sürekli düşük dozda salınımlar, zeytin bitkisinin savunma mekanizmasının düşmesine ve bitkinin diğer etmenlere karşı direncinin düşmesine sebep olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of distance from the thermal power plant on soil, leaf, fruit and some olive oil quality parameters of olive groves. For this purpose, olive groves were selected at different distances from the thermal power plant and yield and development periods were examined. Additional to some morphological observations, heavy metals were analyzed in soil, leaf, fruit and olive oil samples. Phenological observations and pomological analyzes were made on trees and fruits, respectively. Within the scope of the study, pH of rainwater and leaf area were assessed. Chlorophyll a, b and total chlorophyll and total phenolic contents, antioxidant activity, and fruit oil content and fatty acid composition were determined in sampled olive groves. The annual heavy metal change in the soils was determined and trichomes were examined with SEM images. In some years, Ni content in soil samples exceeded the national maximum allowed limits. It is also determined that heavy metal accumulation originating from the thermal power plant is related to the direction of the prevailing winds, the topography of the area and the distance to the power plant. The chlorophyll content decreased over the years. The phenolic content was lower in the olive grove closest to the thermal power plant than in the other distant ones. The antioxidant activity was higher in the olive grove closer to the thermal power plant compared to the other olive groves and the antioxidant are reduced. The leaf area decreased as olive groves get closer to the pollutant source. The source of the pollutant did not affect the amount of olive oil, besides, Cd and Pb elements did not penetrate the olive oil. Heavy metal amounts are found to be close to each other up to 9 km and decreased in farther distances. Heavy metals as Cd, Pb, Cr, Zn and Mn in the soils were higher than the first analysis. It is thought that the constant presence of many elements in low doses, although not exceeding the limit values, causes chronic problems in plants andx impair the plant's quality of life. This problem has become more evident in olive groves where the cultural practices are not sufficient. As a result, it has been determined that the chronic effects caused by long-term exposure to low amounts of heavy metal emissions and due to insufficient cultural practices cause productivity problems. Even if it does not exceed the allowed maximum limits, continuous low-dose oscillations due to the continued operation of the pollutant source caused the defense mechanism of the olive plant to work continuously, thus reducing the resistance of the plant against other stress factors.