Betonda cam elyaf ve kazınmış asfalt atığı kullanımının donatı korozyonu üzerne etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of use of glass fiber and scraped asphalt waste in concrete on reinforcement corrosion
- Tez No: 792042
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHCET DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde yolların büyük bir kısmı asfalt kaplamadan oluşmaktadır. Asfalt kaplamaları çevre koşulları ve araç yükleri vb. nedenlerle deforme olmaktadır. Deforme olan asfalt kaplamaları kazınarak yeniden asfalt kaplama yapılmaktadır. Kazıma sonucunda ortaya çıkan asfalt atıkları depolanma alanlarına götürülerek depolanmaktadır. Sürekli artan atık malzemenin betonda agrega yerine kullanılması çevre kirliliği ve enerji kullanımını azaltarak maliyeti de düşürmektedir. En yaygın olarak kullanılan beton ve betonarmenin deniz kenarları, nemli ve rutubetli ortamlarda kullanımı betonda dayanım, maliyet ve dayanıklılık gibi sorunlar meydana getirmektedir. Bu sorunlardan biri donatının korozyona uğraması ve zamanla donatının işlevini yerine getirememesidir. Bu çalışma kapsamında belirli oranlarda Cam Elyaf (C) ve Kazınmış Asfalt Atığı (KAA) kullanılarak üretilen betonların fiziksel ve mekanik özellikleri yanında donatı korozyonu da incelenmiştir. KAA ağırlıkça %0 , %30, %60 ve %90 oranlarında 0-4 mm boyutlarında kırma kum ile ikame edilmiştir. Elyaf olarak 6 mm boyunda C ağırlıkça 0.5, 1 ve 1.5 kg/m3 miktarda karışıma dahil edilmiştir. Beton numunelerin üretilmesinde bağlayıcı olarak CEM I 42.5 R tipi Portland Çimentosu kullanılmıştır. Su/çimento 0.4 oranı sabit tutulmuş ve agrega olarak da 5-12 mm boyutunda kırma taş agregası, 0-4 mm boyutunda ise kırma kum ve KAA kullanılmıştır. Hızlandırılmış korozyon deneyi için 8 mm çapında nervürlü betonarme çeliği kullanılmıştır. Üretilen betonlara 7, 28 ve 90 günlük kür yaşlarında basınç ve yarmada çekme dayanımı, kapiler su emme, birim hacim ağırlık, porozite, su emme, ultrases geçiş hızı, böhme (aşınma) direnci, elektriksel özdirenç ve hızlandırılmış korozyon deneyi uygulanmıştır. Beton numunelere uygulanan deneyler sonucunda KAA kullanılabilirliği tespit edilmiş ve en ideal ikame oranının %30 olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, most of the roads consist of asphalt pavement. Asphalt pavements environmental conditions and vehicle loads etc. causes deformation. Deformed asphalt pavements are scraped and asphalt pavement is made again. Asphalt wastes generated as a result of scraping are taken to storage areas and stored. The use of ever-increasing waste material in concrete instead of aggregate reduces environmental pollution and energy use, reducing costs. The use of concrete and reinforced concrete, which is the most widely used, in seaside, humid and humid environments creates problems such as strength, cost and durability in concrete. One of these problems is the corrosion of the reinforcement and the failure of the reinforcement to fulfill its function over time. Within the scope of this study, the physical and mechanical properties of the concretes produced by using certain proportions of Glass Fiber (C) and Scraped Asphalt Waste (KAA) were investigated, as well as reinforcement corrosion. 0%, 30%, 60% and 90% by weight of KAA was replaced with 0-4 mm crushed sand. As a fiber, 6 mm long C was included in the mixture in the amount of 0.5, 1 and 1.5 kg/m3 by weight. CEM I 42.5 R type Portland Cement was used as a binder in the production of concrete samples. The water/cement ratio of 0.4 was kept constant and 5-12 mm crushed stone aggregate, 0-4 mm crushed sand and KAA were used as aggregates. For the accelerated corrosion test, 8 mm diameter ribbed reinforced concrete steel was used. Pressure and splitting tensile strength, capillary water absorption, unit weight, porosity, water absorption, ultrasound transmission rate, bohme (abrasion) resistance, electrical resistivity and accelerated corrosion tests were applied to the produced concretes at curing ages of 7, 28 and 90 days. As a result of the experiments applied to the concrete samples, the availability of KAA was determined and it was concluded that the ideal replacement rate was 30%.