Experimental and numerical investigation of the effect of flaws like crack on passenger car tie rod design
Binek araç rot tasarımında çatlak gibi kusurların etkisinin deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
- Tez No: 792139
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÖREN KIRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Rotlar, araçtaki direksiyon dişlileri ile akson arasındaki bağlantı çubuklarıdır. Bu komponetler direksiyondan gelen yönlendirme hareketini tekerleğe aktarmaktadırlar. Rot mili (ITR) ve rot başı (OTR) olmak üzere iki parçadan oluşan rot parçaları, kullanım amacı nedeniyle araçta güvenlik elemanları olarak kabul edilmektedir. Rot kolları, sürüş esnasında yol tümsekleri, frenleme esnasında tekerlek üzerinden iletilen mekanik yükler altında çalışmaktadır. Rot kolu parçaları üzerinde oluşacak hatalar sürücüye öncelikle gürültülü çalışma ve titreşim olarak yansıyabilmektedir ancak parçanın tamamen arızalanması aracın kontrol dışında hareket etmesine neden olabilir ve ciddi kaza riski oluşturabilir. Bu çalışmada, rot kolu parçalarından rot başı gövde parçasında sızdırmazlık elemanı olan sızdırmazlık kauçuğu ve bu parçayı sabitlemek için kullanılan sıkıştırma halkası parçasının takıldığı bölgede oluşan beklenmeyen yüzey çatlaklarının varlığının temel nedeni araştırılmıştır. Tasarımın hesaplamalar ve süreç ve/veya geliştirilecek hesaplamalarla desteklenmesi için önleyici çalışma faaliyetleri ve iyileştirme yöntemleri üzerinde çalışılmıştır. Sonlu elemanlar analizinde çatlak tespiti için optimum parametre değerleri belirlenmiştir. Parçanın yorulma hesabı üzerinden hesaplanan ömür, yapılan testlerle doğrulanmış ve çatlakların gözlendiği çevrim değeri belirlenmiştir. Bu çatlakların parçanın beklenen yorulma ömrü, çekme-basma yükleri ve burkulma gereksinimleri üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The tie rods are the connecting rods between the steering gears in the vehicle and the knuckle. These components transfer the steering movement from the steering wheel to the wheel. Tie rod parts, which consist of 2 parts, the tie rod shaft (ITR) and the tie rod end (OTR), are considered safety elements in the vehicle due to their intended use. Tie rods operate under mechanical loads transmitted through the wheel throughout the ride (e.g. road bumps, braking, cornering). The driver first reflects faults in the tie rod parts as noisy operation and vibration, but a complete failure of the component can cause the vehicle to go out of control and pose a serious accident risk. In this study, the main reason for the presence of unexpected surface cracks in the OTR body part is one of the tie rod parts, which is the sealing element and the clamping ring part used to fix this part, is investigated. Preventive work activities and improvement methods have been studied to support the design with calculations, processes, and calculations to be developed. Optimum parameter values are determined for detecting cracks in the finite element analysis. The life, calculated on the fatigue calculation of the part, was verified with the tests, and the cycle value in which the cracks were observed was determined. The effects of these cracks on the expected fatigue life of the part, tensile-compressive loads, and buckling requirements were investigated.