Sürdürülebilir yapımda alternatif yapı malzemeleri kullanımı
Use of alternative building materials in sustainable construction
- Tez No: 792146
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET VEFA ORHON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
II.Dünya Savaşı'ndan sonra, nüfus patlamasının yanı sıra, kırsaldan kentlere göç nedeniyle şehirlerin artan ihtiyaçların karşılanmasına yönelik acil ekonomik kalkınma planları uygulamaya konulmuştur. Sanayileşme sonucu ortaya çıkan plansız kentleşme; yeşil alanların azalmasına, sınırlı doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesine ve petrol türevlerinin yoğun şekilde kullanılmasına sebep olmuştur. Sınırsız üretim politikasının sonucu olan arz talep dengesizliği; karbon salınımının artışı, küresel ısınma, ozon tabakasındaki yırtılma ve biyolojik çeşitliliğin hızla tükenmesi gibi çevresel sorunları lokal boyuttan küresel ölçeğe taşımıştır ve bu durum gelecekte hayati önem kazanacaktır. Sürdürülebilirlik kavramı işte bu noktada etkin hale gelmektedir. Çünkü sürdürülebilirlik, gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden mevcut nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak olarak tanımlanmıştır. Sürdürülebilirlik hareketinin kökleri uzun zaman öncesine dayansada ilk kez 1987'de yayınlanan Brundtland Raporu'nda ortaya çıkmış ve yirminci yüzyılın sonunda, bu fikirlerin çoğu“sürdürülebilir kalkınma”çağrısında bir araya gelmiştir. İnşaatta alternatif yapı malzemelerinin kullanılması, bu çağrıyı ve tüm bu endişeyi etkili bir şekilde ele almanın iyi bir yoludur. Çünkü malzemeler, bina inşaatının temel bileşenleridir. Bu doğrultuda, bu çalışmada, alternatif yapı malzemesi tanımının net sınırları çizilmiş ve sürdürülebilir kalkınmaya yönelik sürdürülebilir yapım için önemi vurgulanmıştır. Bir sınıflandırma yöntemi oluşturulup, oluşturulan bu sınıflandırma altında birçok alternatif yapı malzemesi incelenmiş ve son olarakta konuyu pekiştirebilmek adına geçmişten günümüze bu malzemeler kullanılarak inşa edilmiş yapı örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After World War II, emergency economic development plans were implemented to meet the increasing needs of cities due to migration from rural to urban areas. This, along with rapid industrialization, has led to unplanned urbanization and the reduction of green spaces, as well as the unconscious consumption of limited natural resources and the intense use of petroleum derivatives. The policy of unlimited production has resulted in a supply-demand imbalance, causing environmental problems like an increase in carbon emissions, global warming, and the rapid depletion of biological diversity on both a local and global scale. The concept of sustainability, which aims to meet the needs of the present without compromising the ability of future generations to meet their own needs, has become increasingly important in addressing these issues. The sustainability movement can be traced back to the Brundtland Report published in 1987, which brought together many of these ideas in the call for“sustainable development”. Using alternative building materials in construction is a good way to effectively address this demand and all these concerns. Because materials are essential components of building construction. In this direction, in this study, the clear boundaries of the definition of alternative building materials are drawn and its importance for sustainable construction is emphasized. A classification method has been created and many alternative building materials have been examined under this classification. Finally, examples of buildings built using these materials from past to present were examined.