Yapıda kullanılan malzemenin sürdürülebilirlik kapsamında oluşum enerjisi açısından incelenmesi
In the prespective of sustainability, the analysis of building materilas in terms of embodied energy
  1. Tez No: 153055
  2. Yazar: İLKER ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL ARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
YAPIDA KULLANILAN MALZEMENİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK KAPSAMINDA OLUŞUM ENERJİSİ AÇISINDAN İNCELENMESİ ÖZET Dünya genelinde malzeme üretimindeki artış ve buna bağlı olarak tüketilen enerjinin artması, enerji kullanımının da yansının yapılarla ilgili faaliyetlerde kullanılması, sürdürülebilir mimarlıkta enerji faktörünü günümüzde ve yakın gelecekte üzerinde durulması gereken önemli bir unsur olarak karşımıza çıkarmaktadır. Bu bağlamda çalışmada, yapı malzemeleri gruplandırılarak sürdürülebilirlik ve oluşum enerjisi kriterlerine göre incelenmiş, örnek bir villa ele alınarak bu kriterler doğrultusunda analiz edilmiş ve günümüz villalarından bir örnekleme ile toplu konutlara uyarlanabilecek bir model oluşturulması amaçlanmıştır. Birinci bölümde, dünya genelinde enerji sorunu, malzeme üretimindeki artış ve sürdürülebilirlik kavramlarının açıklaması yapılmış, yapı malzemelerinin oluşum enerjilerinin önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde, oluşum enerjisi kavramının tanımı verilip hesaplama yöntemleri ve etkileyen faktörler hakkında detaylı bir inceleme yapılmıştır. Tezde ele alman villa analizi için gerekli veri tabanı oluşturulması amacıyla yapıda kullanılan malzemeler özelliklerine göre gruplara ayrılıp sürdürülebilirlik ve oluşum enerjisi bakımından detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bir proje için malzeme seçimi yaparken yardımcı olacak, o malzemenin hammaddesinin ne olduğu, hangi koşullarda üretildiği ve üretilirken çevreye verdiği zararın derecesi, üretimi için ne kadar enerji harcandığı, üretildikten sonra kullanım aşamasında sağlıklı olup olmadığı, geri dönüşümü, yeniden kullanımı veya yok edilebilirliği konularının göz önünde bulundurulduğu malzeme analiz tablolarına yer verilmiştir. Oluşum enerjisi kavramı çerçevesinde sadece bir yapı malzemenin oluşum enerjisi ( mesela tuğla, cam, çelik, vb) şeklinde ele alınabileceği gibi, yapı elemanının oluşum enerjisi (pencere, kapı, sandviç panel, vb) veya bütün bir yapının oluşum enerjisi şeklinde de ele alınıp değişik düzeylerde bir karşılaştırma veya analiz yapılabilmektedir. Üçüncü bölümde, sürdürülebilirlik faktörleri göz önünde bulundurularak, oluşum enerjisi en aza çekilerek yapılmış olan altı konut incelenmiştir. Küçük ölçekte metrekare olarak birbirinden çok farklı olmayan altı konutta incelediğimiz kadarıyla yapılacak bir konut için seçilecek taşıyıcı yapı sistemi, kullanılacak malzemeler ve oluşturulacak detaylandırmaların ne kadar önemli olduğu görülmektedir. Yapılacak malzeme değişikliğinin oluşum enerjisinde nasıl bir fark oluşturduğunu ve bu farkın bina ölçeği büyüdükçe daha da artacağı incelenen örneklerde görülmüştür. İncelenen altı konut, ele alınan örnek villanın analizi için gerekli yöntem hakkında bir ön çalışma niteliğinde olmuştur.Dördüncü bölümde, örnek bir villa ele alınarak tezin amacına uygun değişiklikler yapılmış ve bu tasarım kararlan açıklanmıştır. Böylelikle, ülkemiz koşullarında çok kullanılan taşıyıcı sistemi betonarme iskelet olan bir yapı elde edilmiş ve bu yapının döşeme, duvar ve çatı gibi elemanları başta olmak üzere sistem kesiti içerisinde yer alan malzemelerin analizleri ve metrajı yapılmış ve toplam oluşum enerjisi hesaplanmıştır. Daha sonra aynı yapıdaki elemanlar için malzeme seçenekleri sistem kesiti düzeyinde belirlenmiş ve bunların birim oluşum enerjileri çubuk diyagramlar olarak verilmiştir. Bu bilgilere bağlı olarak ele alınan villada sistem kesiti düzeyinde oluşum enerjisi en yüksek ve en düşük olan iki alternatif oluşturulmuştur. Her iki çözümde de yapının toplam alanı aynı olup, temel, döşeme, duvar ve çatı yapı elemanları değiştirilmiştir. Ele alman örnek villa ve oluşturulan iki alternatiflerin toplu karşılaştırmıştır. Beşinci bölümde, çalışmada elde edilen sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, bu sonuçların toplu konutlara nasıl uyarlanabileceği konusunda bir öneriye yer verilmiştir. Ekler bölümünde ise döşeme, duvar ve çatı yapı gibi yapı elemanlarında; bütünleştirilmiş sistem düzeyinde yer alan parça ve bileşenlere ait malzeme alternatiflerini içeren çözüm önerileri tablolar şeklinde yer almaktadır. xi
Özet (Çeviri)
IN THE PERPECTTVE OF SUSTAINABLITY, THE ANALYSIS OF BUILDING MATERILAS IN TERMS OF EMBODIED ENERGY SUMMARY In this study, classified building materials were analyzed in terms of sustainability and embodied energy. After that, a sample villa was taken up to calculate embodied energy cost because, the aim of this project is to constitute a model that can be applicable to mass housing projects In the first section, the concepts of the world wide energy problem, increasing of material production and sustainability were explained. After that, the importance of building materials embodied energy was emphasized. In the second section, the definition of embodied energy was given. After that, the calculation of embodied energy of building materials and factors that affect the embodied energy calculations were studied. Classified materials according to specification were analyzed detailed by the means of sustainability and the embodied energy, so that a data base was constituted to be able to study on the sample villa at the end of this study. Material analyze tables describe that what the raw material is, what the circumstances are to product such a material, how harmful to the environment, how much energy used when it is producing, how healthy when it is being used, how recycling and reusing is possible, or it is disposable and like topics to help the selection of the building materials for a project. Although, the concept of embodied energy can be taken as a material embodied energy (like brick, glass, or steel embodied energy), some components of building like window, door, sandwich panel, outer wall or roof embodied energies or whole building embodied energy can also be taken as a unit to make easier a comparison and an analysis. In the third section, in the light of sustainability six weekend houses which were intended to design a minimum embodied energy house were examined. It was seen that how important to select a structure of a building, to select a material of it and to design a good detail of it when such a small house will be design according to these criterions. When one of the materials selections was- changed of the building, how it affects the total embodied energy of it and actually how big change of embodied energy would be as the scale of the building increases was understood. By means of these six houses, preliminary study of sample villa analysis was completed. In the fourth part, design decisions and some modifications was clarified for the sample villa. In Türkiye circumstances, reinforced concrete structural system designed villa was constituted in the parts of floor, walls arid roof construction elements and studied accordingly so that, total embodied energy of it was calculated. XIIAfter that, for the components of the same building materials were determined and embodied energy analyses tables were given in column bar chart diagram. Later, for the same villa by changing the material selection two alternatives were designed and compared with each another. One of them is alternative- 1 having high embodied energy and the other one is alternative-2 having a low embodied energy material selection. In the fifth section, conclusions and recommendations are summarized. The proposal was given about how these results can be applied to mass hosing projects. In the appendix part, material sections charts for floor, wall and roof construction used for analyzing of the villa were given. xm