Romanya'nın bağımsızlığında Rusya ve Fransa'nın etkisi
Russian and French influence on Romanian independence
- Tez No: 792209
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Romanya Devleti'nin bağımsızlık sürecinde Fransa ve Rusya'nın etkilerini araştırdığımızda Rusya ve Fransa'nın Romanya üzerindeki menfaatleri farklılık göstermektedir. Rusya'nın Romanya ile ilgilenmesinin nedenleri arasında iki politika göze çarpmaktadır. Bunlar; Panslavizm ve sıcak denizlere inme politikasıydı. Rusya'nın bu iki politikasını hayata geçirmesi için önündeki temel engellerden bir tanesi Eflak ve Boğdan Prenslikleriydi. Rusya uzun bir zaman boyunca bu prenslikleri işgal ederek hedefine ulaşmak istemiştir. Ancak Rusya, Avrupalı devletlerin müdahaleleri sonucunda hedeflerine ulaşamamıştır. 1853 Kırım Savaşı'na kadar ki dönemde Rusya savaşlarla Eflak ve Boğdan topraklarını almak istemiştir. 1853 savaşı ile Rusya bu iki prensliği kendi topraklarına katamayacağını anlamıştır. Meydana gelen savaşın sonucu ile bu iki prensliğe başka bir Avrupa devleti ilgilenmeye başlamıştır. Bu güç ise Fransa'ydı. Fransa'da meydana gelen bir darbe ile imparator olan III. Napolyon içerde muhafazakâr yani baskıcı ve dine dayalı bir politika takip ederken dışarıda ise özgürlükçü bir politika izlemiştir. Fransa'nın Eflak ve Boğdan Prenslikleriyle ilgilenmesinin nedeni Rumenlerin Latin kökenli olduklarına inanması ve Avrupa'nın doğusunda kendisine taraftar bir güç dengesi kurmak istemekteydi. Kırım Savaşı sonrası Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan toplantılarla Eflak ve Boğdan Prensliklerinin birleşmesini sağlamış ve ortak bir prens ile meclis etrafında toplamıştır. Fransa, Eflak ve Boğdan'da kurulan askeri birliklerin eğitimi için kendi askerlerini görevlendirmiştir. Böylece buradaki etkisini artırmaya çalışmıştır. Fransa ve Rusya, Paris toplantılarında kısmen ortak hareket etmişlerdir. Rusya, genel olarak Fransa'nın desteğini sağlamak için Fransa'nın önerilerine destek vermiştir. Fransa, 1870 Sedan Savaşı'na kadar Romanya ile ilgili politikalarını hayata geçirmeyi başarmıştır. Ama 1870 yılında Prusya'ya yenilen Fransa, Romanya ile ilgili politikalarını devam ettirememiştir. Bu dönemde Rusya tekrardan harekete geçmiştir. Ama bu sefer Rusya, Romanya'yı işgal etme politikası yerine kendisine müttefik olarak Romanya'yı bağımsız hale getirmek istemiştir. 1877-1878 yılları arasında Rusya ile Osmanlı Devleti arasında meydana gelen 93 Harbi'nde Romanya, Rusya ile bir antlaşma yaparak Rusya'nın yanında savaşa katılmıştır. Savaş sonrasında yapılan Edirne Mütarekesi ve Ayastafanos Antlaşmaları ile Osmanlı Devleti', Romanya'nın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kalmıştır. Rusya'nın kazanımlarından rahatsız olan Avrupalı devletler antlaşmayı gözden geçirmek için Berlin'de bir toplantı yapmışlardır. Bu toplantı sonunda imzalan Berlin Antlaşması ile Romanya'nın bağımsızlığı bir kez daha onaylanmış ve Avrupalı devletlerde bunu kabul etmiştir.
Özet (Çeviri)
When we investigate the influence of France and Russia in the independence process of the Romanian State, the interests of Russia and France on Romania differ. Two policies stand out among the reasons why Russia is interested in Romania. These; It was panslavism and a policy of landing on warm seas. One of the main obstacles for Russia to implement these two policies was the Principalities of Wallachia and Bogdan. For a long time, Russia wanted to achieve its goal by occupying these principalities. However, Russia has not been able to achieve its goals as a result of the interventions of European states. In the period up to the Crimean War of 1853, Russia wanted to take the territories of Wallachia and Boghdan with wars. With the war of 1853, Russia realized that it could not annex these two principalities to its territory. With the outcome of the war, another European state became interested in these two principalities. That power was France. Napoleon III, who became emperor with a coup d'état in France, pursued a conservative, that is, oppressive and religious-based policy at home, while he pursued a libertarian policy abroad. France was interested in the Wallachian and Boghdan Principalities because Romanians believed they were of Latin origin and wanted to establish a balance of power in the east of Europe that was in its favor. After the Crimean War, he ensured the unification of the Wallachian and Boghdan Principalities with the meetings held in Paris, the capital of France, and gathered them around a common prince and parliament. France has deployed its own soldiers for the training of military units established in Wallachia and Bogdan. Thus, he tried to increase his influence here. France and Russia acted partly jointly at the Paris meetings. Russia has supported France's proposals in order to secure the support of France in general. France managed to implement its policies regarding Romania until the Sedan War of 1870. But France, which was defeated by Prussia in 1870, could not continue its policies regarding Romania. In this period, Russia has taken action again. But this time, instead of the policy of occupying Romania, Russia wanted to make Romania independent as an ally to it. In the War of 93, which took place between Russia and the Ottoman Empire between 1877-1878, Romania made a treaty with Russia and joined the war on the side of Russia. With the Edirne Armistice and Ayastafanos Treaties made after the war, the Ottoman Empire was forced to accept the independence of Romania. The European powers, disturbed by Russia's gains, held a meeting in Berlin to review the treaty. With the Treaty of Berlin signed at the end of this meeting, Romania's independence was once again confirmed and the European states accepted it.