Spor ekipmanlarında kullanılan hafif metal ve kompozit malzemelerin etüdü ve gelişebilirliklerinin incelenmesi
Light metal and composite materials for sports equipment and manufacture studying
- Tez No: 79225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİŞAN SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Özet Spor ekipmanlarının gelişimi ve şekillenmesi, mühendisdislik ve bilimsel temellere dayanır. Bunlar, makina mühendisliği ve mekaniği, biyomekanik, sürtünme mekaniği, malzeme bilimi ve anatomi ve felsefe ile ilgili birtakım bilim dallarını içerir. Spor ekipmanlarının üretimi ve dizaynında özellikle iki kaygı taşınmaktadır; spor performansını artırmak ve sporcuyu daha özgür ve daha serbest kılmaktır. Günümüz insanı yoğun iş temposundan arta kalan zamanda spor yapıyor. Bunu yapmalarını en büyük nedeni formda kalmak, kilo almamak ve eğlenmektir. Bunları yaparken de hareketlerinin kısıtlanmasını istemiyor, birer“haftasonu atleti”olmak yani o spor dalı ile uğraşırken profesyonel sporcuların kullandığı ekipmanları kullanmak istiyor. Bugün dünya popülasyonunun büyük çoğunluğunu oluşturan çocukların tamamına yakını en az bir spor dalı ile uğraşmakta, oyun amacı ile olsa vakit ayırmaktadır. Ayrıca büyükler için de sportif oyuncaklar üretilmektedir. Ör/ Karbon fiber kompozitinden üretilmiş bir balık oltası kamışı.. Şirketler hızla büyüyen piyasanın farkına varmış ve bünyelerinde özellikle hafif metaller ve kompozit malzemeler üzerine araştırma-geliştirme yapan laboratuarlar kurmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Abstract The design and manufacture of sports equipment is based on several engineering and scientific disciplines. These include mechanical engineering design, biomechanics, fracture mechanics, material science and many aspects of anatomy and physiology of the participant. The design phisolophy of sports equipment has nowadays two main objectives; to improve sporting performance and to maintain freedom from injury. More than ever before, sport and leisure have become an integral part of our daily life. This is partly because most of us these days have more leisure time to spend as a result of shorter working weeks, a lower retirement age and growing life expectancy; but it is also, however, a byproduct of changes in our lifestyle. Physical exercise not only strengthens muscles, but also improves mobility and balance, increases stamina, keeps weight under control and often have fun. Indeed, in this day and age the poular image of the“weekend athlete”and want using profesional equipment like sport peoples. It products for old ages people for toys; Ex; fishing rod product with carbon fibre reinforcement polimer composites. Companies know about this subject all sides and sets up heavy search and development labs about light metal alloys and composite materials. II