Divriği peletlerinin katı redükleyicilerle ön redüksiyonu ve ön redüklenmiş demirin ergitme şartlarının optimizasyonu
  1. Tez No: 79226
  2. Yazar: MUHLİS NEZİHİ SARIDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ÇİZMECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Demir-çelik sanayiinde özellikle ülkemizde yaşanan hurda sorunu gözönüne alınarak yapılan bu çalışmada, yerli hammadde kaynaklarımız kullanılarak sünger demir (direkt redüklenmiş demir-DRI) üretimi ve Elektrik Ark Fırını'nda kullanımının gerçekleştirilmesi ve etkili parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Bunun için laboratuvar tipi bir döner fırın ve doğru akımlı Elektrik Ark Fırını (DC-E.A.F.) dizayn edilmiş ve yapımı gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar, 2 kısımdan oluşmaktadır: Birinci kısımda, dizayn edilen laboratuvar tipi döner fırında Divriği peletleri Soma linyit kömürü kullanılarak redüklenmiştir. Redüksiyon işlemlerinde, 15, 30, 45, 60, 75, 90 dakikalık süreler, 700 - 850 - 950 - 1000 - 1050°C'lık sıcaklıklar ve 0,4 - 0,5 Cf/Fe oranları değişkenler olarak kullanılmıştır. Redüksiyon deneyleri sonunda sıcaklık, süre ve C/Fe oranının arttırılmasıyla metalizasyon derecesinin arttığı bulunmuştur. Redüksiyonun topokimyasal modele uygun olarak ilerlemesi sonucu, belli bir süreden sonra metalizasyondaki artış yavaşlamış ve sabit kalmıştır. Yapılan kinetik incelemelerde, redüksiyonun başlangıçta kimyasal reaksiyon ile belli bir süre sonra ise difüzyon mekanizmasıyla kontrol edildiği görülmüştür. Deneyler sonunda, 0,5 C/Fe oranı, 1000°C sıcaklık ve 60dk. süre optimum şartlar olarak belirlenmiştir. Bu şartlarda elde edilen sünger demirin metalizasyon derecesi %95,32'dir. İkinci kısımda sünger demirin E.A.F.'da kullanımı laboratuvar boyutlu kurulan DC- E.A.F.'da incelenmiştir. Ergitme işlemi ve iyi bir ark oluşumu için uygun elektrod ve pota boyutları ile gerekli gerilim ve akım değerleri (37,5V - 240A) belirlenmiştir. Daha sonra hurda ve sünger demir farklı oranlarda karıştırılarak ergitilmiştir. Şarj içindeki sünger demir oranının artmasına bağlı olarak üretilen çelik içindeki iz elementlerin oranları düşmüştür. Buna paralel olarak, elementlerin curuf/metal dağılım oranları artmıştır. Hiçbir katkı malzemesi kullanılmaması sonucu oluşan asit karakterli cürufta demir miktarı yüksek çıkmış ve sıvı metalden kükürt giderimi yeterince sağlanamamıştır. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the iron and steel industry specially in Turkey, by considering the scarcity of scrap, in this study production of sponge iron (direct reduced iron - DRI) by using the national raw material sources and usage of DRI in Electric Arc Furnace and inspection of effective parameters have been aimed. For this aim, laboratory type rotary kiln and direct current Electric Arc Furnace were designed and constructed. Applied experimental studies contains two parts: In the first part, Divriği pellets is reduced by using Soma lignite in designed laboratory type rotary kiln. In the reduction experiments, the variables are used as the times of 15, 30, 45, 60, 75, 90 in minutes, the temperature of 700 - 850 - 950 - 1000 - 1050°C and the ratio of C/Fe (0,4-0,5). At the end of the reduction experiments, it was revealed that by raising the temperature, time and C/Fe ratio, the metallization degree increase. The result of the reduction progressed according to topochemical model, the increase in the metallization was slowed down and fixed. In respect of the kinetic investigation, at the beginning the reduction is controlled by chemical reaction and after a period of time by diffusion mechanism. At the end of the experiments, 0,5 of the C/Fe ratio, 1000°C temperature and 60 minutes were determined as optimum conditions under which the degree of metalization of manufactured sponge iron is 95,32%. In the second part, the usage of sponge iron in the E.A.F. was examined by means of a laboratory scale DC-E.A.F. Favorable electrode and ladle dimension and proper degree of voltage and current (37,5V - 240A) was determined for suitable smelting and arc formation. Then scrap and sponge iron was smelted by mixing them in different ratio. The residual element content of produced steel decrease by increasing sponge iron content in charge. The parallel aspect of it, slag/metal distribution ratio increase with increasing sponge iron content The result of any flux material was not used, in formed acid slag the iron content was high and desulfurization of liquid metal was not accomplished. IX