İbn Sina - Descartes psikolojisi: Karşılaştırmalı bir analiz
Avicenna - Descartes psychology: A comparative analysis
  1. Tez No: 792346
  2. Yazar: ÖMER FARUK GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN OCAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışma, Ortaçağ'ın en tanınmış hekim ve filozoflarından olan İbn Sina ile Modern felsefenin kurucusu kabul edilen Descartes'ın düalist psikoloji anlayışlarının bütüncül bir karşılaştırma ve analizini içermektedir. Temel iddiamız, büyük ölçüde Aristoteles'in görüşlerine dayanan ve Ortaçağ felsefesinin genel niteliklerini yansıtan İbn Sina psikolojisi ile XVII. yüzyıl ortalarında meydana gelen felsefi ve bilimsel değişimlerin etkili olduğu Descartes psikolojisi arasında radikal farkların bulunduğu ve ikisi arasındaki zahiri benzerliklerin çoğunun yanıltıcı olduğudur. Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde, filozoflarımızın nefs ve zihin kavramlarına yükledikleri anlamların, insanın gayri maddi özünü ispatlamada başvurdukları yöntemlerin, nefs/zihin-beden arasında kurdukları ilişkinin, epistemoloji anlayışlarının ve bilinç kuramlarının birbirinden radikal biçimde ayrıldığı gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study includes a holistic comparison and analysis of the dualist psychology approaches of Avicenna, one of the most well-known physicians and philosophers of the Middle Ages, and Descartes, who is accepted as the founder of modern philosophy. Our main claim is that there are radical differences between the psychology of Avicenna, which is largely based on Aristotle's views and reflects the general characteristics of medieval philosophy, and Descartes' psychology, which was influenced by the philosophical and scientific changes that took place in the mid-17th century, and that most of the apparent similarities between the two are misleading. In the following parts of the study, it will be tried to show that the meanings that our philosophers ascribe to the concepts of soul and mind, the methods they use to prove the immaterial essence of human beings, the relationship they establish between soul/mind-body, epistemological understandings and theories of consciousness will be radically different from each other.