Tuz stresinde tolerant ve duyarlı kavun genotiplerinde silisyumun bitki büyümesi ve bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of silicon on plant growth and some physiological parameters in salt stress tolerant and sensitive melon genotypyes
  1. Tez No: 792390
  2. Yazar: MİRAÇ DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Malatya Turgut Özal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sebze Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bitkisel üretimde tuzluluk stresi bitki gelişimini ve verimini kısıtlayan en önemli abiyotik stres olarak bilinmektedir. Bu çalışmada bitkisel materyal olarak, daha önce tamamlanmış olan bir çalışmada kullanılan farklı genotiplerden seçilen tuza tolerant ve duyarlı genotipler kullanılmış, silisyumun bitki büyümesi ve bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yetiştirme serasında saksı denemesi şeklinde yürütülmüştür. Fideler, saksılara aktarıldıktan iki hafta sonra tuz uygulamasına başlanmıştır. Silisyum uygulaması, fideler saksılara aktarıldıktan iki hafta sonra, tuz uygulaması ile aynı zamanda başlatılmış ve besin çözeltisine ilave edilerek uygulanmıştır. Çalışmada, iki farklı tuz dozu (0 ve 100 mM) ve 2 mM Si dozu kullanılmıştır. Bitki büyümesini takip etmek amacıyla büyüme parametrelerinden bitki boyu, gövde çapı, yaprak sayısı, kök uzunluğu, yeşil aksam ve kök yaş ve kuru ağırlıkları, nispi büyüme oranı, fizyolojik parametrelerden; klorofil miktarı, yaprak su potansiyeli, yaprak ozmotik potansiyeli, fotosentez oranı, transpirasyon oranı, stoma geçirgenliği, içsel karbondioksit ve yaprak sıcaklığı incelenmiştir. Çalışma sonucunda, tuz stresinde yetiştirilen kavunlara uygulanan silisyumun gözlenen her parametre üzerine istatistiksel olarak önemli ölçüde etki ettiği tespit edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, silisyum uygulamasının genellikle kontrol grubu bitkilerine göre bitki büyümesine ve fizyolojik parametreler üzerine pozitif yönde katkı sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity stress in crop production is known as the most important abiotic stress that restricts plant growth and yield. In this study, salt tolerant and sensitive genotypes selected from different genotypes used in a previously completed study were used as plant material, and a pot experiment was carried out in a growing greenhouse in order to determine the effect of silicon on plant growth and some physiological parameters. Salt application was started two weeks after the seedlings were transferred to the pots. Silicon application was started at the same time as the salt application two weeks after the seedlings were transferred to the pots and was applied by adding it to the nutrient solution. Two different salt doses (0 and 100 mM) and 2 mM Si doses were used in the study. In order to follow the plant growth, the growth parameters such as plant height, stem diameter, number of leaves, root length, green parts and root fresh and dry weights, relative growth rate, physiological parameters; The amount of chlorophyll, leaf water potential, leaf osmotic potential, photosynthesis rate, transpiration rate, stomatal permeability, intrinsic carbon dioxide and leaf temperature were investigated. As a result of the study, it was determined that the silicon applied to the melons grown under salt stress had a statistically significant effect on each observed parameter. Finally, it was determined that silicon application generally contributed positively to plant growth and physiological parameters compared to control group plants.