Rebalancing manufacturing lines by meta-heuristic methods
Meta-sezgisel yöntemler ile üretim hatlarının yeniden dengelenmesi
  1. Tez No: 792400
  2. Yazar: TOLGA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Montaj hattı dengeleme problemini çözmek için 50'li yıllardan beri çok çeşitli yaklaşımlar önerildi. Bu yöntemlerin neredeyse tamamında en başından bir montaj hattı konfigürasyonu oluşturulması üzerinde çalışıldı. Ancak gerçek hayatta sıklıkla çevrim süresi veya işlerin sürelerindeki değişiklikler, sipariş dalgalanmaları, ürün özelliklerindeki veya üretim teknolojilerindeki değişiklikler vb. çeşitli nedenlerle önceden dengelenmiş bir montaj hattının yeniden dengelenmesi gerekebilir. Bu nedenle, montaj hattı yeniden dengeleme problem son yıllarda araştırmacıların giderek daha fazla ilgisini çekmektedir. Sezgisel ve meta-sezgisel optimizasyon yöntemleri, çok sayıda değişken ve kısıt içeren ya da çok amaçlı olan karmaşık problemler için bile makul bir sürede iyi çözümler bulmada etkilidirler. Bu nedenle montaj hattı yeniden dengeleme problemlerini çözmek için de yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Literatürde montaj hattı yeniden dengeleme problemi ile ilgili birçok yayın olmasına rağmen, yalnızca birkaç çalışmada, işçiler, farklı yetkinlik ve kapasitede benzersiz bireyler olarak kabul edilmiştir. Bu tezin amacı, görevlerin işçilere ve işçilerin istasyonlara atanmasını içeren ikili yeniden atama probleminin, ergonomik risk faktörlerini göz önünde bulundurarak çözülmesidir. Problemin çözümü için, kural tabanlı rassal uyarlamalı çözüm kurucu sezgisel bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem ile, görevlerin ve çalışanların taşıma maliyetlerinin sebep olduğu yeniden dengeleme maliyetlerini ve montaj istasyonlarındaki ergonomik risk faktörlerini en aza indirmek amaçlanmıştır. Önerilen yöntemin yeniden dengeleme performansı literatürdeki bilinen test problemleri ile değerlendirilmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Sonrasında, önerilen çözüm yaklaşımı, otomotiv kablo ağı üretimi yapan bir fabrikada gerçek hayattan bir vaka çalışmasında uygulanmıştır. Ayrıca, montaj hattı yeniden dengeleme problemi ile ilgili literatürün kapsamlı bir incelemesi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A wide variety of approaches has been proposed since the 50s to solve the assembly line balancing problem. Almost all of them established an assembly line configuration from the beginning. However, in real life, a pre-balanced assembly line may have to be rebalanced very often for various reasons, such as changes in the cycle time or tasks' operation times, demand fluctuations, changes in product features or production technologies, etc. Therefore, it has attracted scientists' interest increasingly in recent years. Heuristic and meta-heuristic optimization methods are widely used to solve assembly line rebalancing problems (ALRBP) because they can be effective in finding good solutions in a reasonable amount of time, even for complex problems with a high number of variables, constraints, or multiple objectives. Although there are several research attempts on ALRBP in the relevant literature, only a few studies consider workers as unique individuals. This thesis aims to solve the double reassignment problem: tasks to workers and workers to stations with considering ergonomic risk factors. A randomized constructive rule-based heuristic approach is developed with the objectives of minimizing rebalancing costs, which include transportation of tasks and workers and minimizing ergonomic risk factors of stations. The rebalancing performance of the proposed method is evaluated with benchmark data, and obtained results are promising. Then, the proposed solution approach is implemented in a real-life case study in an automotive parts manufacturing plant. Moreover, a comprehensive review of the literature on ALRBP is presented.