Dynamics of long-term essential hypertension and pharmacotherapy options
Primer hipertansiyonun uzun dönem dinamikleri ve farmakoterapi seçeneklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 792401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Hipertansiyon önlenebilir, tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen kontrolü birçok ülkede yetersiz kalmaktadır. Karmaşık mekanizmasının tam anlaşılmaması, başarısız hipertansiyon tedavisinin nedenlerinden biridir. Bireysel fizyolojik farklılaşma, ideal antihipertansif tedavi stratejileri değişmektedir. Sonuç olarak, tüm hastaları kapsayan tek bir tedavi yerine, kişiselleştirilmiş tedaviler, tedavi hedeflerinde daha iyi sonuçlar sağlayabilir. Çok sayıda geri bildirim döngüsü ve birbirine bağlı mekanizmalar bulunduran hipertansiyon tedavisindeki ilişkileri anlamak ve yorumlamak için bir sistem dinamiği modeli geliştirdik ve test ettik. Hastalar arası fizyolojik çeşitliliklerin hipertansiyon tedavi sonucu üzerindeki etkilerini incelemede simülasyon modelleme kullanımını göstermeyi amaçladık. Model, kan basıncının uzun vadeli dinamiklerini yakalayan merkezi sinir sistemi ve böbrek kontrol mekanizmalarını, damar elastikiyetini ve böbrek fonksiyonunu kapsamaktadır. Primer hipertansiyonun üç patogenez mekanizması (aktif sinir sistemi, aktif renin-anjiyotensin-aldosteron sistemi ve düşük sodyum atılımı) farklı hasta profillerini temsil etmek üzere incelendi. Sonra, çeşitli tedavi seçenekleri altında böbrek ve damar fonksiyonlarındaki düşüş karşılaştırılarak belirlenen hasta profillerinde tedavi sonuçları analiz edildi. Bu çalışma, fizyolojik farklılıkları olan hastalar tedavi seçeneklerini karşılaştırmada dinamik simülasyon modelleri kullanmanın potansiyel faydasını sundu. Granüler ampirik veriler elde etmek zor olsa da, klinik kullanımda bireyselleştirilmiş tedavilere yaklaşmak için bu gibi simülasyon modellerini kalibre etmek için kullanılabilirler. Bu çalışmanın devamı olarak, kişiselleştirilmiş tedavileri değerlendirmek için maliyet etkinliği ve bilgi değeri analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
Hypertension is a preventable and treatable disease however; blood pressure control remains insufficient in many countries. An incomplete understanding of the highly complex mechanism of blood pressure regulation is one of the reasons for poor hypertension management. Physiological differentiation in individuals causes optimal antihypertensive treatment strategies to vary for patients. Consequently, instead of one fits all treatments, personalized treatments can offer improved results on therapeutic goals. Due to the sheer number of feedback loops and interconnected mechanisms, we developed and validated a system dynamics model for understanding and interpreting relationships within hypertension treatment. We aim to demonstrate the use of simulation modeling to study inter-patient physiological variations and their effects on hypertension treatment outcomes. The model includes the central nervous system and renal control mechanisms, vascular elasticity, and kidney function, capturing long-term dynamics of blood pressure. Three pathogenesis mechanisms of primary hypertension (the over-active nervous system, the over-active renin-angiotensin-aldosterone system, and low sodium excretion) are examined to represent different patient profiles. Later, treatment outcomes are analyzed on the identified patient profiles by comparing the decline in kidney and vascular functions under various treatment options. This study presented the potential benefit of using dynamic simulation models to compare treatment options for patients with physiological differences. Even though obtaining granular empirical data is challenging, they can be used for calibrating simulation models such as these to get closer to individualized treatments in clinical settings. As a future study, cost-effectiveness and value of information aspects can be incorporated to assess the benefit of personalized treatments.