Ofis yapılarında iklime uyarlı cephe tasarımlarının irdelenmesi
Examination of climate adaptive façade design in office buildings
  1. Tez No: 792405
  2. Yazar: HANDE BERKMEN ÇELİKAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJDE ALTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İnşaat sektöründe endüstrileşme ve teknoloji ile gelişen yapısal malzemeler, yapılarda konfor koşullarını sağlamak için kullanılan enerjinin tükenmez ve ucuz gibi görünmesi, cam vb. gibi şeffaf yüzeylerin bina cephelerinde büyük boyutlarda ve yoğunlukla kullanılmaya başlanmasına olanak sağlamıştır. Çevre koşullarını dikkate almadan tasarlanan bu cepheler iç mekânlarda yazın aşırı ısınmalara, kışın ise ısı kayıplarına neden olmaktadır. Bununla birlikte, geleneksel mimaride kullanılan manuel veya sabit cephe sistemleri, zaman içerisinde esnek çözümlü modern bina tasarımlarına cevap veremez olmuştur. Bu durum tasarımcıları, günümüz modern yapılarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni teknolojik cephe sistemleri geliştirmeye yönlendirmiştir. Bu bağlamda geliştirilen yeni cephe sistemlerinden birisi de, kullanıcı ihtiyaçlarını dikkate alıp, çevre koşullarına göre kendini uyarlayarak iç mekân konforunu sağlayan ve bu sayede yapıda kullanılan enerji miktarını azaltan iklime uyarlı cephe sistemleridir. Literatürde henüz çok yeni bir yere sahip olan ve ortak bir akademik tanımı bulunmayan bu cephe sistemleri, zaman içerisinde birçok araştırmacının dikkatini çekmiştir. Bu çalışma kapsamında, iklime uyarlı cephe sistemlerinin günümüz kent hayatında kullanıcıların zamanlarının büyük bir kısmını geçirdikleri çalışma alanları olan ofis yapılarındaki kullanımı üzerinde durulmuştur. Bu çalışmanın amacı, modern ofis yapılarında güneş ve rüzgâr gibi dış çevresel faktörler ile dönüşebilen iklime uyarlı cephelerin kullanımı ile verimlilik ve konfor koşullarının artırılmasının tespitidir. Bu amaçla, iklime uyarlı cephelerin çalışma sistemleri irdelenmiş, uyarlılık kavramı ele alınarak bu cephe sistemlerinin temel prensipleri açıklanmıştır. Ayrıca, çeşitli yapı tipolojilerinde uygulanmış olan iklime uyarlı cephe sistemleri ofis yapıları ile sınırlandırılarak, inşa edilmiş iklime uyarlı cephe örnekleri irdelenerek bu sistemlerin kullanımları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Large transparent glazed surfaces have been intensively utilized on buildings, by the development of new construction technologies. These transparent façades, which avoid environmental conditions, cause overheating for the buildings' internal spaces during summer, and heat losses during winter seasons. Manual or fixed solar control systems, which were used in traditional architecture for, have not been able to respond to the flexible designs of today's architecture. This has led designers to develop new facade technologies that can meet the needs of today's modern buildings. One of this alternative technolgies is climate adaptive façade systems, which take into account the needs of the users and adapt themselves according to the environmental conditions. These systems, which are quite new in the literatüre, have attracted the attention of many researchers but there is no common academic definition and classification accepted so far. The use of climate adaptive facade systems in office buildings, has been focused within the scope of this study. The aim of the research is to determine how to increase energy efficiency and comfort conditions in modern office buildings, by using climate adaptive facades, those can be transformed by external environmental factors such as sun and wind. Therefore, the active systems of current adaptive facades were examined in office buildings. Firstly the concept of adaptability was discussed and the basic principles of these facade systems were explained. Then the use of climate adaptive facades was analyzed by examining the samples of climate adaptive facades.