J-tümlenmiş kafesler
J-supplemented lattices
  1. Tez No: 792406
  2. Yazar: SÜNDÜS KAZANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada, kafeslerde J-küçük elemanlar tanımlanmıştır. J-küçük elemanların küçük elemanlar ile ilişkisi ve bazı özellikleri incelenmiştir. J-küçük eleman kavramını kullanarak J-tümlenmiş kafesler tanımlanmıştır. L bir J-tümlenmiş kafes ise her n ∈ L için 1/n bölüm alt kafesinin de J-tümlenmiş olduğu gösterilmiştir. J-tümlenmiş elemanların, bir takım koşullar altında bölüm alt kafeslerinde J-tümlenmiş olduğu incelenmiştir. Benzer şekilde, bölüm alt kafeslerinde J-tümlenmiş olan elemanların bir takım koşullar altında kapsayan kafeslerde J-tümlenmiş olduğu incelenmiştir. J-tümlenmiş kafeslerin bazı özellikleri ve karakterizasyonları çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, it is defined J-small elements in lattices. J-small elements with small elements relationship and some of its properties were examined. J-supplemented lattices defined using the J-small elements. It is shown that if L is a J-supplemented lattice, then for every n ∈ L quotient sublattice 1/n is also J-supplemented. It is investigated under which conditions J-supplemented elements can be J-supplemented in quotient sublattices. Similarly, the conditions under which the elements J-supplemented in quotient sublattices will be J-complemented in the container lattices are investigated. Some properties and characterizations of J-supplemented lattices have been studied.