Lupus nefritli hastalarda disfonksiyonel HDl ile ilgili biyobelirteçler ve subklinik ateroskleroz ile ilişkisi
Biomarkers of dysfunctional HDL in SLE nephritis and its association with subclinical atherosclerosis
  1. Tez No: 792457
  2. Yazar: SİBEL ZARALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ARTIM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaçlar: Lupus hastalığında inflamasyon varlığında oluşan disfonksiyonel HDL, ateroskleroz belirteçleri olan plak varlığı veya intima-media kalınlığı ile koreledir. Nefrit gelişen SLE hastalarında plak sıklığı artmıştır. Çalışmada nefriti olan hastalarda disfonksiyonel HDL ilişkili biyobelirteçlerin (Pon-1, Apo-A1, Anti-Apo A1) subklinik ateroskleroz ile ilişkisinin karotis ve femoral Doppler USG ile ortaya konması amaçlanmıştır. Metod: 68 biyopsi kanıtlı class 4 ve 5 lupus nefriti (LN) hasta, 45 non-nefrit SLE tanılı hasta, 36 sağlıklı gönüllü kontrol grubu dahil edildi. Toplam 139 hastaya karotis ve femoral Doppler ultrasonografi ve ekokardiyografik değerlendirme yapıldı. Eşzamanlı serum örneklerinde Pon-1, Apo-A1, Anti-ApoA1 ELİSA ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: In lupus disease, development of dysfunctional HDL correlates with indicators of atherosclerosis like plaque and intima-media thickness. SLE patients with nephritis have increased plaque prevalence. We aimed to investigate the relationship between markers of dysfunctional HDL (Pon-1, Apo-A1, Anti-Apo A1) and subclinical atherosclerosis using carotid and femoral Doppler ultrasonography in subgroup of SLE patients with nephritis Patients and Methods: 68 patients with SLE nephritis (class 4 and 5), 45 non-nephritis SLE patients and 36 healthy volunteers were included in the study. Total 139 participants underwent carotid and femoral Doppler ultrasonography and echocardiography. Serum levels of Pon-1, Apo-A1, Anti-ApoA1 were tested using ELISA.