Sosyal bilgiler öğretiminde strateji tabanlı üretim oyununun öğrencilerin kazanıma dayalı hazırbulunuşluk düzeyinine etkisi
The effect of strategy-based production game in social sciences education on students' achievement-based readiness level
  1. Tez No: 792477
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT KARADENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Öğrencilerin kazanım temelli hazırbulunuşluk düzeylerinin düşük olması sosyal bilgiler eğitimi araştırmalarında karşılaşılan önemli sorunlardan birisidir. Bu sorun öğrencilerin derse katılımını ve ders sürecini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı; öğretim tasarım modeli kullanılarak geliştirilen strateji tabanlı üretim oyununun öğrencilerin kazanım temelli hazırbulunuşluk seviyelerine etkisinin incelenmesidir. Araştırmada karma yöntemin açımlayıcı sıralı deseni kullanılmıştır. Çalışmada teknolojik araçlar kullanıldığından gruplar ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında elde edilen veriler Erzurum ilinde bulunan 4 devlet ortaokulunda öğrenim gören toplam 171 öğrenciden, nitel aşamada elde edilen veriler ise deney grubunda araştırmaya katılan 34 öğrenci ve 3 öğretmenden toplanmıştır. Çalışmanın deneysel aşamasında veri toplama aracı olarak deney ve kontrol gruplarına 6 kazanımın her biri için ayrı ayrı hazırlanmış ön test ve son testler uygulanmıştır. 6 hafta süren deneysel çalışmada deney grubu öğrencileri strateji tabanlı üretim oyunu ile, kontrol grubu öğrencileri de oyun içerisinde yer alan bilgilerden derlenmiş salt metinlerden oluşan bilgi kartlarını kullanarak derse hazırlanmışlardır. Çalışmanın nitel aşamasında ise veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler normal dağılmadığından non-parametric testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, İlişkisiz Ölçümler için Kruskal Wallis H-testi ve Mann Whitney U-testi kullanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yapılmıştır. Testlerden elde edilen sonuçlara göre deney grubu öğrencilerinin kazanım temelli hazırbulunuşluk seviyelerinin kontrol grubu öğrencilerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda strateji tabanlı üretim oyununu oynayarak derse hazırlanmanın yanı sıra araştırmacıların hazırbulunuşluk konusunda yeni çalışmalar yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The low level of achievement-based readiness of students is one of the important problems encountered in social studies education research. This problem negatively affects students' participation in the course and the course process. The purpose of this study is to examine the effect of the strategy-based production game developed using the instructional design model on the students' achievement-based readiness levels. The exploratory sequential design of the mixed method was used in the research. Since technological tools were used in the study, the groups were determined by criterion sampling. The data obtained in the quantitative stage of the research were collected from a total of 171 students studying at 4 state secondary schools in Erzurum, while the data obtained in the qualitative stage were collected from 34 students and 3 teachers who participated in the research in the experimental group. In the experimental phase of the study, as a data collection tool, pre-test and post-tests prepared separately for each of the 6 achievements were applied to the experimental and control groups. In the experimental study that lasted for 6 weeks, the students in the experimental group were prepared for the lesson with a strategy-based production game, and the students in the control group were prepared for the lesson using flashcards consisting of pure texts compiled from the information in the game. In the qualitative phase of the study, semi-structured interview forms were used as data collection tool. Since the data obtained from the study were not normally distributed, non-parametric Wilcoxon Signed Ranks Test, Kruskal Wallis H-test and Mann Whitney U-test were used for unrelated measurements. In the analysis of qualitative data, content analysis was performed. According to the results obtained from the tests, it was determined that the students in the experimental group were higher than the students in the control group. As a result of the research, besides preparing for the lesson by playing the strategy-based production game, it is recommended that the researchers conduct new studies on readiness.