Sosyal hizmet öğrencilerinde sosyal-duygusal öğrenme becerilerine sporun ve grup çalışmasının etkisinin incelenmesi
An investigation of the effect of sport and group work in social-emotional learning skills of social work students
  1. Tez No: 792503
  2. Yazar: ERDİNÇ KALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEZEN SERPEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sosyal duygusal öğrenme becerileri çocuk ve ergen bireyin sosyalleşmesi ve topluma sağlıklı bir şekilde entegre olabilmesi için en önemli beceri gruplarından birisi olarak düşünülmektedir. Çocukların sosyal ve duygusal öğrenme sürecinde bu becerilere ait yapıtaşlarını oluşturamaması, okul başarısızlığı, suça yönelme ve yaşamın ileri evrelerinde depresyon, travma ve stres bozukluklarını ortaya çıkarabilir. Bebeklik döneminden itibaren gelişmeye başlayan sosyal ve duygusal öğrenme becerileri ergenlik sürecine kadar devam etmektedir. Bireyin bu süreçte edinmiş olduğu bu beceriler ileriki yaşamındaki sosyalleşme sürecinde, diğer kişiler ile iletişiminde, kendini anlatabilme ve duygularını ifade edebilmede büyük öneme sahiptir. Sosyalleşme, iletişim ve empatiyi genellikle olumlu etkilediği düşünülen sporun sosyal duygusal öğrenme becerilerinde ve öğrenme sürecinde bir araç olarak kullanılması yoluyla, bu açılardan dezavantajlı sayılan ergenlerde bu sürecin olumlu deneyimlerle pekiştirilmesinin ve geliştirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Tam deneysel desende öntest sontest kontrol gruplu desen üzerinden planlanan çalışmanın, çalışma grubunu Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü öğrencilerinde gönüllü olan gençler oluşturmuştur. Benzer yaş ve özelliklerdeki, spor yapan ve yapmayan, kız ve erkek öğrencilerden 19 kişilik deney ve 19 kişilik kontrol grupları oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarında, sosyal duygusal öğrenme grup çalışmasının sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin sosyal duygusal öğrenme becerilerini geliştirdiği, sosyal duygusal öğrenme becerileri grup çalışması ile birlikte spor yapan öğrencilerin sosyal duygusal öğrenme becerilerinin, spor yapmayanlara göre daha fazla geliştiği bulunmuştur. Çalışmada sosyal hizmet bölümü öğrencilerinin mesleki becerilerini olumlu yönde etkileyen sonuçların ortaya çıkması sebebiyle, spor temelli sosyal hizmet müdahaleleri ve grup çalışmalarının sosyal hizmet eğitim müfredatında ve sosyal hizmet müdahale süreçlerinde daha fazla yer bulması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Social emotional learning skills are considered as one of the most important skill groups for the socialization of children and adolescents and their integration into society in a healthy way. The failure of children to form the building blocks of these skills in the social and emotional learning process may reveal school failure, delinquency, and depression, trauma and stress disorders in the later stages of life. Social and emotional learning skills, which begin to develop from infancy, continue until adolescence. These skills that an individual acquires in this process are of great importance in the socialization process in his later life, in communication with other people, in expressing himself and his feelings. It is thought that it is important to reinforce and develop this process with positive experiences in adolescents who are considered disadvantaged in these respects, by using sports, which is generally thought to have a positive effect on socialization, communication and empathy, in social emotional learning skills and in the learning process. The study group of the study, which was planned in a full experimental design with a pretest-posttest control group design, consisted of volunteers from Ankara University Faculty of Health Sciences Department of Social Work students. Experimental groups of 19 and control groups of 19 were formed from male and female students of similar age and characteristics, who do or do not do sports. As a result of the research, it was found that social emotional learning group work improved the social emotional learning skills of the students of the social work department, and the social emotional learning skills of the students who did sports together with the social emotional learning skills group work improved more than those who did not do sports. It is thought that sports-based social work interventions and group work should find more place in the social work education curriculum and social work intervention processes, due to the results that positively affect the professional skills of social work students in the study.