Enterprise architecture country examples review - submitting a proposal for Turkey
Kurumsal mimari ülke örnekleri incelemesi - Türkiye için öneride bulunma
- Tez No: 792566
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN TOLGA MEDENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kurumsal mimari (EA), hükümetler tarafından dijital hükümet çabalarını ilerletmek, tutarlılık oluşturmak ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek için bir araç olarak benimsenmiştir. Çalışmamızda kurumsal mimariyi benimseyen ülkeler incelenip analiz edilmiştir. Bu incelemeye göre Türkiye'nin kurumsal mimariye geçiş sürecine yönelik önerilerde bulunulmuştur. İlk bölümde kurumsal mimarinin neden gerekli olduğunu, ne olduğunu ve tarihsel gelişimini inceledik. İkinci bölümde İsveç, Finlandiya, Birleşik Krallık, Kanada, İsviçre, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Türkiye için Ulusal Kurumsal Mimari (NEA) literatürü incelenmiştir. EA'yı benimseyen ülkeler, EA olgunluk durumları dikkate alınarak seçildi. İncelenen ülkelerin ulusal EA geliştirme sürecini nasıl yönettikleri, nelere dikkat ettikleri ve gelişimleri incelenmiştir. Dijital hükümet hazırlığı, ulusal bir kurumsal mimariyi benimseme potansiyeli ile ilişkilendirilmiştir. NEA'ya yönelik çalışmaların yetersizliği ve dijital devlet ile EA çalışmalarının birbiriyle bağlantılı olması nedeniyle incelenen ülkelerin dijital devlet yapıları da incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, ikinci bölümde incelenen ülkeler temel alınarak, hangi yeniliklerin EA üzerinde en büyük etkiye sahip olduğu, hangi rollerin başarılı ya da daha az başarılı olduğu ve kuruluşların genel iş hedeflerine ne kadar katkı sağladığı soruları sorulmuştur. Ayrıca bu sorulardan hareketle Türkiye'nin EA gelişim sürecine yönelik öneriler sunulmuştur. Dördüncü bölümde ise, COVID-19 salgınının EA uygulamaları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ayrıca devletlerin COVID-19 salgını ile beraber EA politikaları hakkında çıkarımlar yapılmıştır. Beşinci bölümde ise, EA uygulamalarında kullanılan teknolojiler ve alternatif teknolojiler incelenmektedir. EA uygulamalarında yaygın olarak Web 2.0 teknolojilerinin kullanıldığı ve alternatif teknoloji olarak Blockchain Teknolojisi ve Yapay Zekâ Teknolojisi anlatılmıştır. Bu çalışmanın amacı, kıyaslama tekniğini kullanarak Türkiye'nin kurumsal mimarisinin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunmaktır. Araştırmanın son aşamasında yapılan kıyaslama tekniğinden, EA olgunluğu, EA etkinliği ve değeri ve EA tamamlanması alt boyutlarının verimlilik üzerinde doğrudan anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Enterprise architecture (EA) has been adopted by governments as a tool to advance digital government efforts, create consistency, and improve interoperability. In our study, the countries that adopted the EA were examined and analyzed. According to this review, suggestions were made for the transition process of Turkey to EA. In the first part, we examine why enterprise architecture is necessary, what it is and its historical development. In the second part, National Enterprise Architecture (NEA) literature for Sweden, Finland, United Kingdom, Canada, Switzerland, Germany, United States and Türkiye has been examined. Countries adopting the EA were selected considering their EA maturity status. How the examined countries managed the NEA development process, what they paid attention to, and their development were examined. Digital government readiness has been linked to the potential to adopt a NEA. In the third part, based on the countries examined in the second part, questions were asked which innovations had the greatest impact on EA practices, which roles were successful or less successful, and how much they contributed to the overall business goals of the organizations. In addition, based on these questions, suggestions for the development process of Türkiye's EA practices were presented. In the fourth chapter, the effects of the COVID-19 pandemic on EA applications are examined. In addition, inferences were made about the EA policies of the states with the COVID-19 pandemic. In the fifth chapter, technologies used in EA and alternative technologies are examined. In EA, Web 2.0 technologies are widely used, and Blockchain Technology and Artificial Intelligence Technology are explained as alternative technologies. From the benchmarking technique performed at the last stage of the research, it was observed that the EA maturity, EA effectiveness and value, and EA completion sub-dimensions had a significant direct impact on productivity.