Evaluation of plain and fiber reinforced concrete properties for the pavement structural design applications
Yol kaplaması yapısal tasarım uygulamaları için yalın ve lif donatılı beton özelliklerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 792565
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER ÖZYURT ZİHNİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Önemli altyapı tesislerinden biri olan beton yollar çeşitli faydaları dolayısıyla sıklıkla kullanılmaktadır ve beton yollar hem kullanım hem de yapım aşamalarında çevre üzerinde büyük etkiye sahiptir. Kullanılan malzemelerin özellikleri ve kullanılan tasarım yaklaşımı beton yolların toplam performansı üzerinde büyük etkiye sahiptir. Bu çalışmada beton yollarda kullanılan malzemelerin etkinliği ile tasarım ve değerlendirme yaklaşımları üzerine yapılan çalışmalar ile beton yol mühendisliğinde kullanılan güncel yaklaşımların geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaca ulaşmak için, çeşitli beton karışımların performansı değişen yükleme senaryoları için ölçülmüş ve nümerik analizler yapılmıştır. Bu tez kapsamında, betonların yorulma performansların düşük varyasyonla tespit edilebilmesi ve tersinir tekrarlı eğilme yüklemesi durumunun betonun yorulma performansı üzerindeki etkilerinin değerlendirlmesi için yeni deney yöntemleri geliştirilmiştir. Ayrıca, lif-matris arayüzünün geliştirilmesi yoluyla lif donatılı beton karışımlarının performanısının artırılmasını sağlamak amacıyla iki aşamalı karıştırma yöntemi bu çalışma kapsamında ilk kez kullanılmıştır. Ek olarak, çalışma kapsamında yapısal liflerin ve geri dönüşüm agregalarının beton yol uygulamalarında kullanımının etkilerin deneysel ve nümerik çalışmalarla detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara dayanılarak gelecekte yapılacak araştırma ve tasarım çalışmaları için çeşitli öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As one of the important infrastructure facilities, concrete pavements are commonly used due to their several benefits, and they have a considerable impact on the environment during their construction and use phases. The properties of construction materials and the design approach used greatly affect the overall performance of concrete pavements. This study aimed to improve the current practices in concrete pavement engineering by improving the efficiencies of materials, as well as the design and evaluation approaches in use. To achieve this goal, performance of various concrete mixtures measured under different loading scenarios and numerical analyses were conducted. In the scope of this dissertation, new testing methodologies have been developed to measure the cyclic loading performance of concrete mixtures with reduced variation and to measure the effect of reversed cyclic bending loading on the fatigue performance of concrete. Additionally, two-stage mixing approach employed for the first time to improve the performance of fiber reinforced concrete by enhancing fiber-matrix interface. Moreover, the effects of using of discrete structural fibers and recycled aggregates for concrete pavement applications extensively studied through experiments and numerical analyses. Based on the results obtained, recommendations for the future research and design works were provided.