1980 sonrası dönemde Türkiye'de muhafazakâr düşüncenin evrimi (1980-2001)
Evolution of conservative thinking in Turkey after 1980 (1980-2001)
  1. Tez No: 792612
  2. Yazar: MUHİTTİN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAM ÖNEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Muhafazakâr ve muhafazakârlık, sosyal bilimcilerin üzerinde en çok tartıştığı ve en az fikir birliğine vardığı kavramlar arasında yer almaktadır. Bir tutum olarak bu kavramların kökleri çok gerilere götürülse de ideolojik açıdan muhafazakâr ve muhafazakârlık esas olarak modern olgular olup modernleşmeyle beraber tartışmaya başlanan kavramlardır. 1980 sonrası Türk muhafazakârlığının analiz edildiği bu çalışmanın amacı, 1980-2001 arası dönemde Türkiye'de muhafazakâr düşüncenin geçirdiği evrimi siyasal, ekonomik, toplumsal ve kültürel açıdan değerlendirmektir. Bu çerçevede çalışmada nitel araştırma tekniklerinden metin içi analiz yöntemine başvurulmuş, söylem ve eylem araştırması yapılmış, yer yer nicel verilere de yer verilmiştir. Türk muhafazakârlığının Batı muhafazakârlığıyla kesişen yönleri olmakla birlikte Batı muhafazakârlığından ayrılan belirgin özellikleri mevcuttur. Türk muhafazakârlığı; anti-kapitalist bir çizgide gelişmemiş, Cumhuriyet rejimine karşı olmamış, güçlü bir toplumsal-siyasal sınıfa dayanmamış ve onun önemli temsilcileri olmamıştır. Son tahlilde 1980 sonrasında Türk muhafazakârlığı dünya ölçeğinde yaşanan gelişme ve değişmelere paralel olarak bir evrimden geçmiştir. Bunda da muhafazakâr ideolojinin pragmatik oluşu, zamanın hızla değişen koşullarına kolaylıkla uyum sağlayabilmesi, başka ideolojilerle eklemlenebilmesi, popülizme kayışı önemli etken olmuştur.
Özet (Çeviri)
Conservative and conservatism are among the concepts on which social scientists argue the most and reach the least consensus. As an attitude, these concepts may have their roots far behind, but ideologically conservative and conservatism are mainly modern phenomena that are being discussed with modernization. The purpose of this study, in which post-1980 Turkish conservatism is analyzed, is to evaluate the evolution of conservative thought in Turkey in political, economic, social and cultural terms during the period 1980-2001. Within this framework, qualitative research techniques were used to analyze in-text, discourse and action research were carried out and quantitative data were included in the study. There are certain aspects of Turkish conservatism that intersect with Western conservatism, but distinct features of Western conservatism. Turkish conservatism; did not flourish in an anti-capitalist line, did not oppose the Republican regime, did not rely on a strong social-political class and did not have significant representatives of it. In the final analysis after 1980 Turkish conservatism underwent an evolution in line with world-scale developments and changes. In this case the pragmatic nature of conservative ideology, its readiness to adapt to the rapidly changing conditions of time, its articulation with other ideologies and its shift towards populism have been important factors.