Mali'de çiftçilerin sürdürebilir tarım uygulamaları algısı: Sıkasso bölgesinde Klela ilçesi üreticileri örneği
Malian farmers' perception of sustainable agricultural: The case of Klela district producers in the Siaksso
- Tez No: 792642
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN FİSUN ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı Mali'deki üreticilerin sürdürülebilir tarıma ilişkin algı düzeylerinin belirlenmesi ve sürdürülebilir tarım algı düzeyini etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amaçla Mali'nin Sikasso bölgesi, Klela ilçesinde basit tesadüfi örneklemeyle seçilen 110 üreticiyle yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Sürdürülebilir tarıma ilişkin algı düzeyini belirlemek için 19 maddelik bir ölçekten yararlanılmıştır. Üreticiler, ölçekteki ifadelerin her birini 5'li likert ölçeği ile değerlendirmiştir. Belirlenen algı düzeylerini etkileyen sosyo-ekonomik faktörlerin belirlenmesinde çoklu regresyon analizi (stepwise) kullanılmıştır. Analize göre çalışma kapsamındaki üreticilerin sürdürülebilir tarım algısı çok düşük olanların oranı %12,7 (algı ortalaması=56,81), düşük olanların oranı %38,2 (algı ortalaması=70,33), orta düzeyde algı düzeyi olanların oranı %31,8 (algı ortalaması=81), ve yüksek algıya sahip olanların oranının %17,3 (algı ortalaması=89,15) olduğu belirlenmiştir. Ancak araştırma kapsamındaki üreticilerin %50,96'sı ortalama algı düzeyinden daha düşük bir algı düzeyine sahiptir. Regresyon analizi ile ailede tarımla uğraşan birey sayısının ve haftalık tarlada çalışma gününün üreticilerin sürdürülebilir tarım algısını negatif yönde etkilediği, tarlada günlük çalışma saati ve ailede birey sayısının ise pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir. Ayrıca ki-kare testi sonuçlarına göre, üreticilerin sürdürülebilir tarımla ilgili yararlandıkları bilgi kaynakları ile üreticilerin sürdürülebilir algı düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki olduğu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, üreticilerin tarım algısının yükseltilmesi ve bu algının da tutum ve davranışa dönüşmesi için etkili yayım çalışmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the perceived level of farmers in Mali regarding sustainable agriculture and the factors affecting the perception level of sustainable agriculture. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with 110 farmers selected by simple random sampling in the Klela district, Sikasso region of Mali. A 19-item scale was used to determine the level of perception of sustainable agriculture. Farmers rated each of the statements on a 5-point Likert scale. Multiple regression analysis (stepwise) was used to determine the socioeconomic factors affecting the perception levels. According to the analysis, the percentage of farmers in the study with the lowest sustainable agricultural perception is 12.7% (mean perception = 56.81), the percentage of farmers having a low perception is 38.2% (mean perception = 70.33), the proportion of those with medium levels of perception is 31.8% (mean perception = 81), and the proportion of those with high perception is 17.3% (mean perception = 89.15). However, 50.96% of the farmers within the scope of the research have a perception level lower than the average perception level. Regression analysis revealed that the number of people engaged in agriculture within the family and the number of working days per week on the farms affected the farmers' perception of sustainable agriculture negatively, while the number of working hours per day in the farms and the household size affected the perception positively. In addition, according to the results of the chi-square test, there is a statistically significant relationship between the information sources that farmers utilize about sustainable agriculture and the level of sustainable perception of farmers. According to the results of this study, effective extension activities are recommended to increase farmers' perception of agriculture and to transform this perception into attitudes and behaviors.