Yaşlandırmanın farklı konsantrasyonlarda MMP enzim inhibitörü içeren universal bonding ajanların makaslama bağlanma dayanımına etkisi
Effect of aging on shear bond strength of universal bonding agents containing MMP enzyme inhibitor at different concentrations
- Tez No: 792644
- Danışmanlar: PROF. ALİ RIZA ÇETİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüzde estetik ve fiziksel özelliklerinden dolayı kompozit rezinlerin kullanımları artmıştır. Zamanla hidrolitik çözünmeden dolayı adeziv ara yüzeyde bozulmalar meydana gelebilir. Hibrit tabakadaki korunmasız kolajen fibrilleri, ekzojen veya endojen kaynaklı proteazlar tarafından enzimatik zorluklara maruz kalır. Kollajenin stabilitesini korumak ve adeziv arayüzün uzun süreli dayanıklılığını arttırmak için ön koşullandırma ajanları olarak çeşitli matriks metaloproteinaz (MMP) inhibitörleri ve kollajen çapraz bağlayıcılar eklenebilmektedir. Bu tez çalışmamızın amacı termal siklus ve suda bekletme gibi yaşlandırma işlemlerinin, MMP enzim inhibitörü içeren universal adeziv sistemlerinin makaslama bağlanma dayanımları üzerine etkilerini araştırmaktır. Bu çalışmada 300 adet çürüksüz çekilmiş daimi insan molar dişi kullanıldı. Dişler koronal eksende kesilerek oklüzal bölgede düz dentin yüzeyleri oluşturuldu. Unıversal adeziv ajanların [Single Bond Universal , 3M ESPE, ABD; Nova Compo-B PLUS, IMICRYL, TRY; All Bond Universal, BISCO, ABD] içerisine %0.5 konsantrasyonlarda MMP enzim inhibitörleri (Üzüm Çekirdeği Ekstresi ÜÇE, Riboflavin, Hesperidin ve Klorheksidin) eklenerek deneysel adezivler hazırlandı. Numuneler, kontrol veya deneysel adezivlerle restore edilmek üzere 15 gruba ayrıldı. Adezivler üretici talimatlarına göre hazırlanan dentin yüzeylerine uygulandı ve her bir universal adeziv ile aynı firmalar tarafından üretilen kompozitler kullanılarak dentin yüzeyinde 3 mm çapında silindirik çubuklar oluşturuldu. Numunelerin yarısı 1 gün suda bekletildi, başlangıç makaslama bağlanma dayanım testi Instron cihazında 1 mm/dk hızında uygulandı. Kalan numuneler 1 yıl 37ºC distile suda bekletme ve termal siklus işleminden sonra makaslama bağlanma dayanım testi Instron cihazında 1 mm/dk hızında uygulandı. Elde edilen veriler One Way Anova testi ile karşılaştırıldı (p=0,05). Çalışmaya dahil edilen üniversal adezivlerin yaşlandırma sonrası kontrol grupları arasında en yüksek makaslama bağlanma dayanımı SBU grubunda, en düşük makaslama bağlanma dayanımı ise ABU grubunda gözlendi. Yaşlandırma sonrası tüm gruplar arasında en yüksek makaslama bağlanma dayanımı %0,5 klorheksidin eklenmiş olan SBU deney grubunda, en düşük makaslama bağlanma dayanımı ise %0,5 riboflavin eklenmiş olan ABU deney grubunda gözlendi. Kontrol gruplarına kıyasla, SBU ile ABU gruplarına %0,5 konsantrasyonda Klorheksidin eklenmesinin, NCBU grubuna ise ÜÇE eklenmesinin makaslama bağlanma dayanımı değerlerini sayısal olarak yükselttiği, diğer MMP enzim inhibitörlerinin ise makaslama bağlanma dayanımı değerlerini sayısal olarak düşürdüğü gözlendi. Ancak makaslama bağlanma dayanımı testi sonucunda gözlenen bu değişikliklerin hiçbiri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Yaşlandırma sonrası adeziv gruplarının bağlanma dayanımları ile başlangıç bağlanma dayanımları arasında istatiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi. Üniversal bonding ajanlar içerisine %0,5 konsantrasyonda MMP enzim inhibitörü eklenerek oluşturulan deney gruplarının makaslama bağlanma dayanımı üzerine yaşlandırma negatif bir etki oluşturmadı. Üniversal adezivler içerisine %0,5 oranında MMP enzim inhibitörü eklenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of composite resins has increased due to their aesthetic and physical properties. Over time, degradation of the adhesive interface can occur due to hydrolytic dissolution. Unprotected collagen fibrils in the hybrid layer are exposed to enzymatic challenges by proteases of exogenous or endogenous origin. Various matrix metalloproteinase (MMP) inhibitors and collagen crosslinkers can be added as preconditioning agents to maintain the stability of collagen and increase the long-term durability of the adhesive interface. The aim of this thesis is to investigate the effects of aging processes such as thermal cycling and water soaking on the shear bond strength of universal adhesive systems containing MMP enzyme inhibitors. In this study, 300 caries-free extracted permanent human molars were used. The teeth were cut in the coronal axis and flat dentin surfaces were created in the occlusal region. Experimental adhesives were prepared by adding MMP enzyme inhibitors (Grape Seed Extract GSE, Riboflavin, Hesperidin and Chlorhexidine) at 0.5% concentrations into universal adhesive agents [Single Bond Universal, 3M ESPE, USA; Nova Compo-B PLUS, IMICRYL, TRY; All Bond Universal, BISCO, USA]. The specimens were divided into 15 groups to be restored with control or experimental adhesives. The adhesives were applied to the prepared dentin surfaces according to the manufacturer's instructions and cylindrical rods with a diameter of 3 mm were formed on the dentin surface using each universal adhesive and composites produced by the same companies. Half of the specimens were soaked in water for 1 day and the initial shear bond strength test was performed on an Instron device at a speed of 1 mm/min. The remaining specimens were soaked in 37ºC distilled water for 1 year and after thermal cycling, the shear bond strength test was performed on an Instron device at a speed of 1 mm/min. The data obtained were compared by One Way Anova test (p=0.05). Among the control groups of the universal adhesives included in the study after aging, the highest shear bond strength was observed in the SBU group and the lowest shear bond strength was observed in the ABU group. Among all groups after aging, the highest shear bond strength was observed in the SBU experimental group with 0.5% chlorhexidine and the lowest shear bond strength was observed in the ABU experimental group with 0.5% riboflavin. Compared to the control groups, addition of chlorhexidine at 0.5% concentration to the SBU and ABU groups and addition of GSE to the NCBU group numerically increased the shear bond strength values, while other MMP enzyme inhibitors numerically decreased the shear bond strength values. However, none of these changes were found to be statistically significant in the shear bond strength test. No statistically significant difference was observed between the bond strengths of the adhesive groups after aging and the initial bond strengths. Aging did not have a negative effect on the shear bond strength of the experimental groups formed by adding MMP enzyme inhibitor at a concentration of 0.5% in universal bonding agents. MMP enzyme inhibitor can be added to universal adhesives at 0.5% concentration