Yedinci sınıfta çift odaklı öğretim modeli ile yapılan matematik okuryazarlığı öğretiminin değerlendirilmesi
Evalution of mathematical literacy teaching in seventh grade with dual focus teaching model
- Tez No: 792720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada 7. Sınıfta“Tamsayılar ve Rasyonel Sayılar”konularının öğretiminde TÜBİTAK 1003 Öncelikli Alanlar 218K515 nolu“Çift Odaklı Öğretim Modeliyle Matematik Okuryazarlığı Düzeyinin Artırılması”isimli proje kapsamında gerçekleştirilen Çift Odaklı Öğretim Modeliyle tasarlanan matematik okuryazarlığı öğretiminin öğrenciler üzerinde matematiksel yeterliklerinin gelişimi değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerine verilen Çift Odaklı Öğretim Modeli ile yapılan matematik eğitiminin matematik okuryazarlığı başarısına etkisini ortaya koymak ve matematik okuryazarlığı gelişimi için önem taşıyan matematiksel yeterliklerin gelişimlerini incelemektir. Araştırma 2021-2022 eğitim-öğretim yılı birinci döneminde Bursa ili Mudanya ilçesinde yer alan bir devlet okulunda13 hafta boyunca, deney grubu 56, kontrol grubu 49 öğrenciden oluşan toplam 105 yedinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma modeldir. Nicel verilerin toplanmasında gerçek deneme modellerinden, ön test-son test kontrol gruplu model kullanılmıştır. Araştırmada deney grubuna on üç hafta boyunca Çift Odaklı Öğretim Modeli' ne dayalı matematik okuryazarlığı eğitimi verilmiş, kontrol grubunda Ortaokul Matematik Öğretim Programı ilkelerine bağlı olarak öğretim gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi araştırmacı“ Çift Odaklı Öğretim Modeli'yle Matematik Okuryazarlığı Düzeyinin Artırılması”isimli projede hizmet içi öğretmen eğitimine katılarak eğitim sonrası proje kapsamında 2020-2021 yılı ikinci döneminde ders içi uygulamalarını gerçekleştirmiş, tez uygulamaları kapsamında 2021-2022 yılı birinci döneminde“Tam Sayılar”ve“Rasyonel Sayılar”üniteleri ve hedeflerini içeren ders modüllerini hazırlayarak uygulamayı gerçekleştirmiştir. Uygulama öncesinde deney grubuna ve kontrol grubuna“Matematik Okuryazarlığı Ön Testi”uygulanmıştır. Uygulama bitiminde“Matematik Okuryazarlığı Son Testi”ve öğrencilerin yapılan matematik okuryazarlığı öğretimiyle görüşlerini almak için“Çift Odaklı Öğretim Modeli Öğrenci Görüş Formu”uygulanmıştır.“Matematik Okuryazarlığı Ön-Son Testi”nicel analiz,“Çift Odaklı Öğretim Modeli Öğrenci Görüş Formu”nitel analiz kapsamında içerik analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgularla Çift Odaklı Öğretim Modeliyle yapılan matematik okuryazarlığı eğitiminin yedinci sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlığı başarılarını anlamlı derecede artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Görüş formlarına yapılan içerik analizi sonucu öğrencilerin ders modüllerinde yer alan etkinlik ve matematik okuryazarlığı sorularının sorgulatmaya, tartışmaya fırsatlar yarattığını, eğlenceli ve dikkat çekici olduğu gibi alt kodlar oluşarak bundan sonraki eğitim hayatlarında matematik derslerini modüllerle işlenmeye devam etmek istemeleri hususunda %82'sinin olumlu görüş bildirdiği, verilen eğitimle matematik okuryazarlığı sorularını çözmeye alışarak problemlerin artık kolay gelmesi böylelikle matematiği sevme gibi alt kodlar oluşarak eğitim sürecinde yer verilen problemlerle ilgili fikirlerinde %89'unda olumlu değişim gözlendiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the development of mathematical competences of students in the teaching of mathematical literacy designed with the Dual-Focused Instruction Model carried out within the scope of the Project named“Increasing the Level of Mathematics Literacy with the Dual-Focus Instructional Model”, TÜBİTAK 1003 Priority Areas 218K515, in teaching the subjects of“Integers and Rational Numbers”in the 7th grade was evaluated. The aim of the study is to reveal the effect of Dual Focus Teaching Model education given to secondary school students on their mathematical literacy achievements and to examine the development of mathematical cometencies that are important fort he development of mathematical literacy. The research was carried out with a total of 105 seventh grade students, 56 in the experimental group and 49 in the control group, for 13 weeks in a public school located in Mudanya, Bursa, in the first semester of the 2021-2022 academic year. The research is a mixed model in which qualitative and quantitative research methods are used together. In the collection of quantitative data, one of the real experimental models, the pretest-postest control group model was used. In the study, mathematics literacy education based on the Dual-Focus Teaching Model was given to the experimental group for thirteen week and the control group was taught in accordance with the principles of the Secondary School Mathematics Curriculum. Before the application, the researcher participated in the in-service teacher training in the Project named“Increasing the Level of Mathematics Literacy with the Dual-Focus Teaching Model”and carried out iclass applications in the second term of 2020-2021 within the scope of the thesis applications, the year 2021-2022. In the first semester, she carried out the application by preparing the“Integer Numbers”and“Rational Numbers”units and course modules containing their objectives. Before the application“Mathematics Literacy Pre-Test”were applied to the experimental group and the control group. At the end of the application, the“Mathematics Literacy Post Test”and the“Dual Focus Teaching Model Student Opinion Form”were applied to get the opinions of the students on the mathematics literacy teaching. The“Mathematics Achievement Test”and“Mathematics Literacy Pre-Post Test”were subjected to quantitative analysis, and the“Dual Focus Teaching Model Student Opinion Form”was subjected to content analysis within the scope of qualitative analysis. With the findings obtained, it was conclued that the mathematical literacy education with the Dual-Focus Teaching Model significantly increased the mathematical literacy achievements of the seventh grade students. As a result of the content analysis made on the opinion forms, 82% of the students expressed a positive opinion that the activity ans mathematical literacy questions in the course modules created opportunities for questioning and discussion, and that they wanted to continue to teach mathematics lessons with modules in their next education life, as sub-codes were formed as well as entertaining and remarkable. It was concluded that 89% of the students had a positive change in their ideas about the problems included in the education process by getting used to solving mathematical literacy questions with the given education, so that the problems became easier, sub-codes such as liking mathematics were formed.