The association of miRNA serum level and genetic polymorphisms (RS2910164 and RS77917522) among multiple sclerosis patients
Multıple skleroz hastalarında miRNA serum düzeyi ve genetik polimorfizmler (RS2910164 ve RS77917522) ilişkisi
- Tez No: 792719
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ HAFEDH ABBAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sistemini etkileyen, inflamasyon ve demiyelinizasyonun neden olduğu ataklar ve/veya progresyonlarla seyreden kronik bir hastalıktır. hastaların serum örneklerinde analizler. Tüm hasta gruplarımızın sağlıklı kontrollerle karşılaştırılmasında sadece miR-10a ekspresyonunda belirgin disregülasyon saptandı ve miR-10a'nın önemli olduğunu ve MS gelişiminde belirteç olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, çalışmamız, miR-146a'nın ekspresyon seviyesinin, RIS-sağlıklı kontrol grubu ile RIS-RRMS grubuna ek olarak miR-155'in ekspresyon seviyesi arasında önemli ölçüde düzensiz olduğunu gösterdi. RIS'li vaka sayımızın düşük olması onu daha az önemli kılmaktadır. Mikrobiyota ve MS gelişiminde önemli rolleri olabilecek miR-10a'nın hastalığın tanı ve seyrindeki rolü ve non-invaziv biyobelirteç değeri ile ilgili bu konuda ek çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic disease that affects the central nervous system, progresses with attacks and/or progression caused by inflammation and demyelination.In this study, by performing“miRNA (miR-10a, miR-146a and miR-155) analyzes in serum samples of patients. In the comparison of all our patient groups with healthy controls, significant dysregulation was found only in miR-10a expression, and it might be that miR-10a is important and has the potential to be a marker in the development of MS. However, the present study showed that the expression level of miR-146a was significantly dysregulated between the RIS-healthy control group and the expression level of miR-155 in addition to the RIS-RRMS group. The low number of our cases with RIS makes it less significant. Additional studies are needed in this regard”, which may have important roles in microbiota and the development of MS, as well as the role of miR-