Boşanma sebebi olarak zina
Adultery as a ground for divorce
- Tez No: 792787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DORUK GÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Zina 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 161. maddesinde bir boşanma sebebi olarak düzenlenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, boşanma kavramı ve Türk hukukundaki boşanma sebepleri genel hatlarıyla açıklanmıştır. İkinci bölümde, zinanın şartları ve ispatı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, zina sebebine dayalı boşanma davası açma hakkının ortadan kalktığı hâller inceleme konusu yapılmıştır. Çalışma konumuzla ilgili tartışmalı hususlar, doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Adultery regulated as a ground for divorce in Article 161 of the Turkish Civil Code numbered 4721. Our study consists of three sections. In the first section, the concept of divorce and the grounds for divorce in Turkish law have been generally explained. In the second section, the conditions and proof of adultery have been examined. In the third section, the subject of examination has been made regarding the situations in which the right to file a divorce lawsuit based on adultery is abolished. Controversial matters related to our study have been evaluated within the framework of opinions in the doctrine and the decisions of the Court of Cassation.