Boşanma sebebi olarak zina
Adultery as a ground for divorce
- Tez No: 746663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Zina, evlilik birliği sürerken, bir kimsenin eşinin haricinde birisiyle cinsi münasebet yaşamasıdır. Zina 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nda hususi boşanma sebepleri arasında sayılmıştır. Sadakat mükellefiyeti evlilik birliği sebebiyle eşlere yüklenen en mühim mükellefiyetlerden birisidir. Eşlerden birisinin zina fiilini gerçekleştirmesi, evlilik birliği sebebiyle kanundan dolayı eşlere yüklenen sadakat mükellefiyetinin ihlalidir. Diğer bir deyişle, evlilik birliğinin devamı sırasında eşlerin birisinin eşinden başka bir kişi ile rızai olarak cinsi münasebet yaşamasından dolayı sadakat mükellefiyetine mugayir davranılmış olacaktır. Çalışmada Türk Medeni Kanunu'nda boşanma sebebi olarak zina üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Adultery is sexual intercourse with someone other than one's spouse, while the marriage is still in progress. Adultery is counted among the special reasons for divorce in the Turkish Civil Code No. 4721. The obligation of loyalty is one of the most important obligations imposed on spouses due to marriage. The act of committing adultery by one of the spouses is a violation of the legal obligation of loyalty arising from the marriage. In other words, due to the fact that one of the spouses had voluntary sexual intercourse with someone other than his current spouse during the continuation of marriage, the obligation of loyalty would be violated. The study will focus on adultery as a reason for divorce as to the Turkish Civil Code.