Danıştay kararları doğrultusunda yükseköğretim personeline uygulanan aylıktan kesme cezası
The monthly salary deduction penalty applied to hihger education personnel in terms of the decisions of the Council of State
  1. Tez No: 792792
  2. Yazar: EMRAH KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF PUSTU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu'nun 53. maddesinde düzenlenen aylıktan kesme cezası Danıştay Kararları çerçevesinde incelenmiştir. Çalışmada yükseköğretim personeline uygulanan aylıktan kesme cezasının yargı kararları doğrultusunda hangi ilkelere göre verileceği, aylıktan kesme cezasını gerektiren fiil ve hallerin neler olduğu, soruşturmasının nasıl yapılması gerektiği, nasıl uygulanacağı ve hangi sonuçları doğuracağı açıklanmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde, disiplin hukukunun kavramsal olarak tanımı yapılmış, disiplin cezalarının ceza hukuku ile ilişkisi irdelenmiş, mevzuat ile getirilen bir takım disiplin hukuku ilkeleri Danıştay ve Anayasa Mahkemesi kararları doğrultusunda açıklanmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde, Yükseköğretim Kanunu'nun 53. maddesindeki disiplin hükümlerine hangi personellerin dahil olduğu, yapılan son değişikliklerle birlikte açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde de, Yükseköğretim Kanunu'nda öngörülen aylıktan kesme cezasının hangi fiil ve hallerde verileceği, soruşturma usulünün nasıl yapılacağı 657 sayılı Devlet Memurlar Kanunu ile kıyaslanarak açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the penalty of deduction from salary regulated in Article 53 of the Higher Education Law No. 2547 has been examined within the framework of the Council of State Decisions. In this study, it has been explained which principles will be given in accordance with the judicial decisions, what are the acts and situations that require the penalty of deduction from the salary, how the investigation should be done, how it will be applied and what consequences it will have. In the first part of the research, the conceptual definition of disciplinary law is made, the relationship between disciplinary punishments and criminal law is examined, and the principles that dominate a number of disciplinary laws brought by the constitution, laws and judicial decisions are explained in line with the decisions of the Council of State and the Constitutional Court. In the second part of the research, it has been tried to explain which personnel are included in the disciplinary provisions in Article 53 of the Higher Education Law, together with the latest changes. In the third and last part of the research, it has been tried to explain in which acts and situations the penalty of deduction from salary stipulated in the Higher Education Law will be given and how the investigation procedure will be done by comparing it with the Civil Servants Law.